‘Yerel basın destek bekliyor’

Türkiye’nin en üst çatı medya meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK)’nun 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı, 8-11 Kasım tarihleri arasında Ordu’da gerçekleştirildi.

‘Yerel basın destek bekliyor’

RECEP MEBET
Türkiye’nin en üst çatı medya meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK)’nun 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı, 8-11 Kasım tarihleri arasında Ordu’da gerçekleştirildi.
Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen’in de katıldığı toplantıda, basının sorunları ve çözüm önerileri ile son yaşanan ekonomik krizin sektöre etkileri ele alındı.
Ordu protokolünün de katıldığı programda, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete irtihalinin 80. yıl dönümünde saygıyla anıldı.
Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğindeki toplantıda, Hakkari’deki mühimmat patlamasında şehit düşen askerler de unutulmadı.
Türkiye genelindeki 8 gazeteciler federasyonu genel başkanı ve yöneticileri, 83 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisi ile 148 medya mensubunun katıldığı toplantının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildi:

 

‘YEREL MEDYA DEMOKRASİYE İŞLERLİK KAZANDIRIYOR’
“Anadolu’nun her köşesinde halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda fedakârca görev yapan yerel medya ve çalışanları, demokrasiye işlerlik kazandırmaktadır.
Ticari işletme mantığının ötesinde kamusal görev üstlenen yerel basın, 2018 yılının ikinci yarısında ekonomik yönden ağır bir yükün altına girmiş, artan döviz kurlarının baskısıyla adeta yayın yapamaz hale gelmiştir.
Zorunlu girdiler olan kağıt, boya, kalıp ve film gibi sarf malzemelerin tamamının ithal edilmesi, sektörün sürdürülebilirlik sorununu beraberinde getirmiştir.
2016 yılı sonunda kâğıdın tonu 665 dolar, dolar kuru 3,47 TL ve bir ton kağıt 2.307,55 TL iken, 10 Kasım 2018’de kağıdın tonu peşin 870 dolar, dolar kuru 5,46 TL ve kağıdın tonu 4.750 TL olarak gerçekleşmiştir. Benzer artışlar boya ve kalıp için de söz konusudur. Kısacası ekonomik sorunlar, yerel gazetelerin maliyetlerini farklı kalemlerde yüzde 100 ile yüzde 200 arasında değişen oranlarda arttırmıştır.

 

‘YEREL BASIN DESTEK BEKLİYOR’
Öte yandan, son yıllardaki uygulama ve mevzuat değişiklikleri yolu ile Basın İlan Kurumu ilanlarında da kayıplar yaşanmaktadır.
Beklentimiz, Basın İlan Kurumu’nun bu ay sonunda toplanacak genel kurulunda ele alınması beklenen ‘resmi ilan fiyat tarifesinin zorlu ekonomik koşullar göz önüne alınarak arttırılması ve kısa sürede uygulamaya konulmasıdır. 
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturan 20 bini aşkın gazetecinin temsilcisi olarak bir diğer beklentimiz de, basın sektöründe istihdam sağlayan yerel basın kuruluşlarımıza uygun koşullarda hibe ve kredi desteği verilmesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

GAZETECİLERDEN ORDU’YA TAM NOT
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen organizasyonda Boztepe’deki Radisson Blu Otel’de konaklayan TGK heyeti, şehir manzarasını seyredip tarihi ve turistik mekanları gezdiler.
3 gün süren program kapsamında misafir gazetecileri yemekte ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, TGK üyeleri ile yakından ilgilendi.
Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği kapanış programında yerel ve yaygın basın çalışanlarının başarı ödüllerini takdim eden Başkan Tekintaş, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen basın mensuplarımızı şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk” ifadelerini kullandı.
Öte yandan TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Vali Seddar Yavuz da Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın Ordu’da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şehrin turizm potansiyeline dikkat çekti.

Ordu’nun gelişen ve büyüyen bir şehir olduğunu anlatan Yavuz, 1 milyon turist hedefi için çalıştıklarını ve tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti.
TGK bünyesindeki Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun temellerinin 5 yıl önce Ordu’da atıldığını belirten Nuri Kolaylı ise aradan geçen sürede şehirde büyük bir değişim yaşandığına şahit olduklarını söyledi. 
Ordu’nun doğal ve tarihi güzellikleriyle de görülmeye değer bir şehir olduğuna işaret eden TGK Genel Başkanı Kolaylı, organizasyona ev sahipliği yapan Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER