RECEP MEBET

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hitit medeniyetinin de aralarında olduğu köklü uygarlıkların yaşadığı coğrafyaları içine alan ‘Turizm Gelişim Bölgeleri’ oluşturacak.

Söz konusu medeniyetleri konu edinen filmlere maddi destek sağlayacak olan Bakanlık, Hititler’in hüküm sürdüğü Çorum gibi turizm bölgelerinde çekim yapmak isteyen yapımcılara yer tahsis edecek. Böylece filmler sayesinde dünyanın her yerinde Hititler üzerinden Türkiye’nin tanıtımı yapılmış olacak.

TURİZM KORİDORLARI GELİYOR

Yaygın basında  yer alan haberlere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt geneline yayılan turizm koridorları oluşturacak. Çalışma ile inanç, yayla, kış turizmi gibi tematik destinasyonlar belirlenecek.

Türkiye’yi, dünyada en fazla turist çeken 5 ülke arasına sokmayı hedefleyen Bakanlık, önümüzdeki dönemde turizmde turist sayısını artıracak yeni projeleri uygulamaya geçirecek.

Deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra yurt genelinde alternatif turizm noktaları oluşturulacak. Bu kapsamda turizmde kalite güvence sistemi kurularak turizmin her kademesi ve bütün çeşitleri için yüksek standartlar belirlenecek. Turizm bölgeleri arasındaki farklara göre politikalar belirlenerek 50 milyon turist hedefiyle dünyada en fazla turist çeken 5 ülke arasında yer alma hedeflenecek.

ALTI KORİDOR OLUŞTURULACAK

‘Turizm Koridorları’ dönemini başlatan Bakanlık, Anadolu’nun tarihi yapısına göre 6 farklı yol güzergahı belirleyerek yeni dönemde ‘kış koridoru’, ‘inanç turizmi koridoru’, ‘İpek Yolu turizmi koridoru’, ‘zeytin koridoru’, ‘Batı Karadeniz kıyı koridoru’ ve ‘yayla koridoru’ olmak üzere tematik turizm güzergâhları oluşturacak.

ANADOLU UYGARLIKLARINA TANITIM DESTEĞİ

Bakanlık, Hitit, Frigya, Kapadokya, Troya, Aphrodisias, Söğüt, Göller Bölgesi ve GAP gibi dünya tarihindeki önemli krallıkların, imparatorlukların yaşadığı bölgelerde de kültür, termal ve doğa temalı turizm gelişim bölgeleri oluşturacak. Bu kapsamda söz konusu medeniyetleri konu edinen filmlere hem maddi destek sağlanacak hem de çekim için yer tahsisi sağlanacak. Böylece filmler sayesinde dünyanın her yerinde Türkiye’nin tanıtımı yapılmış olacak.

YENİ OTELLERDE BÖLGESEL MİMARİ HAKİM OLACAK

Açılacak olan turizm koridorlarında yeni konaklama yerlerine de düzenlemeler getirilecek. Koridor güzergahında inşa edilecek olan otellerin modern, bölge mimarisine uygun ve doğru konumlarda yapılması sağlanacak. Bu sayede bölgeyi gezmeye gelen turistler yeme-içmeden konaklamaya kadar tarihi doku ve o yörenin yaşantısına uygun olarak hazırlanmış bir atmosferde ağırlanacak.