Gölünyazı küle döndü

Kırkdilim mevkiinde bulunan ve pek çok kuş çeşidinin uğrak ve yaşam alanı olan Gölünyazı’da çıkan yangın, 14 hektarlık sazlık alanı küle çevirdi.

EROL TAŞKAN
Kırkdilim mevkiinde bulunan ve pek çok kuş çeşidinin uğrak ve yaşam alanı olan Gölünyazı’da çıkan yangın, 14 hektarlık sazlık alanı küle çevirdi.

Göçmen kuşların uğrak alanı olduğu kadar, yerleşik yaşayan pek çok kuş türünün de doğal yuvası halindeki Gölünyazı, küllerle kaplandı. 

Yangın nedeni henüz belirlenemezken, bir vatandaşın ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Çorum Belediyesi, Laçin Belediyesi, Orman Müdürlüğü arazözlerinin de destek verdiği yangına, Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü ekipleri de müdahale etti. 

14 hektarlık sazlık alanda yol olmadığı için arazözlerin giremediği yangına, tüm ekipler yaya olarak canla başla müdahale etti. Ekili alanlara ve çevrede bulunan ormanlık alana sıçraması önlenen yangından geriye, küllerle kaplanmış simsiyah bir görüntü kaldı. 

Uzmanlar sazlık alanın kendisini tekrar yenileyeceğini, ancak yangının tam da kuluçka ve göç zamanına gelmiş olmasının büyük bir talihsizlik olduğunu ifade etti. 
Jandarma ekipleri yangının çıkış nedeni ile geniş bir soruşturma başlattı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 14:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Dalamanlı
Mustafa Dalamanlı - 2 yıl Önce

Sazlar tekrar çıkar ama şu kuşların kuluçka döneminde bunu yapan kansızların yanına kalıyor ya bende ona yanarım

İLHAN
İLHAN - 2 yıl Önce

dingonun ahırına döndü memleket zarar ziyan YÖNETİCİLER UYUYOR MU O güzelim alan adam gibi birinin eline geçecek cennet olur suni parklar oluşturacağız diye memleketin parasını har vurup harman savuruyorsunuz VİZYON YOK PEYZAJ YOK İDARECİ MAKAMI BULUNCAYA KADAR

SIRADAKİ HABER