AK Parti’de temayül heyecanı

AK Parti Genel Merkezi’nin Mahalli İdareler seçimlerinde Çorum Belediye Başkan adayı olacak ismi belirlemek amacıyla yürüttüğü çalışmalardan olan temayül yoklaması dün yapıldı.

AK Parti’de temayül heyecanı

FATİH AKBAŞ

AK Parti Genel Merkezi’nin Mahalli İdareler seçimlerinde Çorum Belediye Başkan adayı olacak ismi belirlemek amacıyla yürüttüğü çalışmalardan olan temayül yoklaması dün yapıldı.

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen temayül yoklaması öncesinde AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, basın açıklaması yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Temayül yoklamasının ilk kez elektronik ortamda yapılacağını belirten Naci Bostancı,"Dünyada seçim sistemlerinin de bu yönde bir eğilim içinde olduğu, gelişmiş ülkelerde dijital imkanların daha fazla uygulandığı dikkate alındığında, bizim bugün (dün) burada yapmış olduğumuz iş siyaseten öncü bir mahiyet taşıyor” dedi. 

Elektronik ortamda yapılan temayül yoklamasının Türkiye genelindeki sonuçlarının eş zamanlı olarak AK Parti Genel Merkezi'nden izleneceğini kaydeden Bostancı, “Bu temayül yoklamasının geçmişten önemli bir farkı, bu defa sistemin bütünüyle dijital platform üzerinde yapılacak olmasıdır. Dünyada seçim sistemlerinin de bu yönde bir eğilim içinde olduğu, gelişmiş ülkelerde dijital imkanların daha fazla uygulandığı dikkate alındığında, bizim bugün burada yapmış olduğumuz iş siyaseten öncü bir mahiyet taşıyor. Denilebilir ki bazı arkadaşlarımız bilgisayarları henüz yeteri kadar iyi kullanamıyor. Ancak Türkiye'de akıllı telefon sayısının neredeyse nüfusa denk olduğu düşünüldüğünde bu tür yazılım programlarını kullanma konusunda hayli geniş bir toplumsal kesimin var olduğunu görmek lazım” ifadelerini kullandı.

Mahalli İdareler seçimlerinde aday belirlemek için birçok çalışma yapıldığını, bu çalışmalardan bir tanesinin de temayül yoklaması olduğunu dile getiren

Bostancı, “16 yıllık AK Parti iktidarında eğer bir sır aranacaksa, bu işin sırrı doğrudan doğruya halkla kurulan temas, halkın kanaat ve istekleri üzerine teşekkül eden siyaset anlayışıdır. Bugün de martın sonunda yapılacak olan Mahalli İdareler seçimleri için temayül yoklaması yapıyoruz. Çalışmalardan sadece bir tanesidir bu temayül. Aynı zamanda çeşitli saha araştırmalarıyla, mülakat yöntemleriyle Türkiye'nin her yerinde adayları belirleme çalışmalarımız halen sürüyor. Bu temayül yoklaması, teşkilat mensuplarına eğilimlerinin ne olduğunu, kimi yönetici olarak görmek istediklerini anlamaya dönük bir yoklamadır. Yeni uygulama ile dijital platformun ne kadar verimli çalışacağını da gözlemleyeceğiz” şeklinde belirtti.


Yeni sistemden beklentilerinin yüksek verimlilik elde etmek olduğunun altını çizen Bostancı, “Bu temayül yoklamasında ana kademe yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları, gençlik kolları yönetim kurulu üyeleri ile mahalle temsilcileri olmak üzere toplam 993 kişi oy kullanacak. Arkadaşlarımız, isimler arasında bir tercih yapmayacak. Kendi beklentileri ve temennileri ne ise o ismi bildirebilecekler. Aynı zamanda bir de belediyelerin performanslarına yönelik sorular olacak. Böylelikle belediye başkanlarımızın çalışmalarına ilişkin bir iç değerlendirmeyi de bu vesileyle yapmış olacağız. Burada girilen veriler genel merkezde eş zamanlı görülebilecek. Türkiye'nin her yerindeki eğilimleri genel merkezden görebilme imkanımız olacak” diyerek sözlerini tamamladı. Bostancı, basın açıklamasının ardından oy kullanma alanlarını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Temayül yoklaması AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Satıroğlu ve AK Parti Kadın Kolları MKYK Üyesi Ayşe Tülay Ertürk koordinesinde yapıldı. Temayül yoklamasında teşkilat yöneticileri kendilerine dağıtılan dijital kartlarla bilgisayar üzerinde oy kullanma işlemini gerçekleştirdiler.
AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusu yapan isimler ise şunlar: Dr. Halil İbrahim Aşgın, Mürsel Turbay, Yakup Keleş, Mustafa Malkoç,  Dr. Mehmet Aykaç, İlyas Damar, Sinan Bolat, Haşim Ahlatçı ve Eyüp Arslan.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER