‘Engellilerin eğitimi önündeki engeller kaldırılmalı’

Sungurlu AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ünal Cevizci Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

‘Engellilerin eğitimi önündeki  engeller kaldırılmalı’

Sungurlu AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ünal Cevizci Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir” dedi.


Engellilerin, spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dahil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza attıklarını ifade eden Ünal Cevizci,  “Bu kardeşlerimizin, zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır. Önce insan diyen, insanı yaratılmışların en şereflisi olarak gören bir geleneğin mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem vermeliyiz. Engelli vatandaşlarımızı toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak gören Devletimiz bu kardeşlerimizle ilgili sorunların çözümü için son zamanlarda önemli projelere imza attı. Engellilere saygı göstermez ve onları küçük görürsen yarın sen de aynı duruma düşünce saygı ve sevgi bekleyemezsin. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya gayret etmeliyiz” şeklinde belirtti.
Cevizci açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


“Yasal düzenlemeler ve devlet hizmetlerinde kaydedilen gelişmelerin yanı sıra, engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir değişiminin yaşandığını görüyoruz.


Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin asli görevidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i, Engellilik durumuna sahiptir. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da artmaktadır.


Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen etkinliklerin, engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan kardeşlerimizin sorunları hususunda toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, engelli vatandaşlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” 

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER