‘Kadın istihdamı artırılmalı’

CHP İl Kadın Kolları Teşkilatı ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle programı düzenledi.

‘Kadın istihdamı artırılmalı’

FATİH AKBAŞ
CHP İl Kadın Kolları Teşkilatı ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle programı düzenledi.
Özdoğanlar Kavşağı’nda toplanan CHP’liler Kent Meydanı’na kadar ellerinde pankartlarla yürüdüler.


Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke, geçen 25 Kasım'dan bu yana, kadına yönelik şiddetin yine artarak devam ettiğini belirterek, “Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor. Şiddet o kadar arttı ki artık medyada sıradan vaka gibi yer buluyor. Her sosyal, kültürel çevreden, ünlü ya da ünsüz toplumun her kesiminde kadına yönelik şiddete tanıklık ediyoruz. 2018'in ilk dokuz ayında 183 kadın ve 10 çocuk öldürdü. 50 kadına tecavüz edildi. 162 kadın tacize uğradı. 375 kadına zorla seks işçiliği yaptırıldı. 279 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldı. 316 kadın yaralandı. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Tacizler, evde, sokakta, belediye otobüsünde yaşandı. Yani kadınlar hiçbir yerde güvende değil. Cinayetlerden bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen işlendi. Devlet kadını koruyamadı. Kadınların büyük bir bölümü kocaları veya sevgilileri tarafından öldürüldü. Dile getirmekten dahi utanç duyduğumuz bu olayların hepsi bu yıl bizim ülkemizde yaşandı. Kimi komşumuzdu, kimi arkadaşımızdı” dedi.


Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için ayrıştıran ve ötekileştirilen dilin terk edilmesi gerektiğini kaydeden Eke, “Kadın istihdamı artırılmalı, kadınların çalışma yaşamında eşit koşullarda daha çok yer alması sağlanmalıdır. Kadına ve çocuğa yönelik, şiddet, cinsel istismara karşı iyi hal indirimi kullanılmamalı, en üst seviyeden ceza verilmelidir. Evde, ailede, eğitimde, işyerinde, sokakta, siyasette, medyada, dilde, tribünde, hukukta 'kadına şiddet kültürü' kendine yer buluyor. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu eğitimdir. Kadına şiddetle mücadele ders kitaplarında yer almalıdır. Kreş çağından başlayarak müfredata 'toplumsal cinsiyet eşitliği', 'büyüklerin zararlı dokunuşlarını anlama', 'sadece yabancılara değil, anne babaya da karşı haklar' gibi dersler konulmalıdır. Şiddeti arttıran en önemli etkenlerden bir diğeri de yoksulluktur. Kadınlara mutlaka güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır. Kadınlar, kendi yaşamlarını bağımsız şekilde sürdürebilecek şekilde gelir elde edebilmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER