‘Doymuş yağ, kanser ve obezite riskini artırır’

Diyetisyen Dilan Dalgıç, hazır ürünlerdeki doymuş yağın kalp hastalıkları, kanser ve obezite riskini artırdığını belirterek, 1 paket üründe 1 gramdan daha az doymuş yağ olmasının gerektiğini söyledi.

‘Doymuş yağ, kanser ve  obezite riskini artırır’

M.BURAK YALÇIN

Diyetisyen Dilan Dalgıç, hazır ürünlerdeki doymuş yağın kalp hastalıkları, kanser ve obezite riskini artırdığını belirterek, 1 paket üründe 1 gramdan daha az doymuş yağ olmasının gerektiğini söyledi.

Çorum Mehmetçik Anadolu Lisesi, “Okulunda Fark Yarat, Daha Sağlıklı Nesiller İçin Fiziksel Aktiviteyi Destekle” konulu Ulusal Ajans tarafından desteklenen Erasmus projesi kapsamında sağlıklı yaşamla ilgili konferans düzenledi.

Bugün okulun konferans salonunda gerçekleşen programa Okul Müdürü İsmail Madan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Diyetisyen Dilan Dalgıç “Beslenme Şeklini Değiştir, Geleceğini Değiştir” konu başlığı altında öğrencilere sunum yaptı.

‘YETERLİ VE DENGELİ BESLENMELİYİZ’

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumuna yeterli ve dengeli beslenme denildiğini belirten Diyetisyen Dilan Dalgıç, yeterli ve dengeli beslenme sağlanmadığı takdirde vücudun gelişiminin olumsuz etkileneceğini, gün içinde halsizlik, yorgunluk ve dikkat dağınıklığı yaşanabileceğini söyledi.

Dilan Dalgıç, yetersiz beslenmenin, zayıflık, bağışlık sisteminin zayıf düşmesine, dengesiz beslenmenin ise obeziteye yol açtığını, her ikisinin sonucunda da doku ve organların düzgün çalışmaması sonucu kronik hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

Beden ağırlığının olması gerekenin yüzde 20 üzerine çıkması hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, hiperlipidemi ve tip 2 diyabet riskini artırdığını da dile getiren Dalgıç, ideal ağırlığın yüzde 40 üstünde olanlarda ölüm oranının yüzde 90 daha çok olduğunu kaydetti.

‘KARBONHİDRATLAR ÇOK CİDDİ SAĞLIK SORUNUNA YOL AÇABİLİR’

Dalgıç konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Gıdalara eklenen şeker sık sık karşımıza çıkan kötü karbonhidratlardır. Bu tip karbonhidratlar hızla enerji verir ancak yüksek kalori miktarı ile kilo aldırırken, kan şekerini aniden yükselterek emekten sonra uyku hali ve halsizliğe neden olabilir. Uzun dönemde ise kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

Sağlıklı beslenmek için beyaz ekmek yerine tam buğday veya kepek ekmek yeyin. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç, bulgur, darı, arpa kullanın. Gıdaların içinde doymuş yağ, kolesterol, tuz, sodyum, şeker, kalori ibarelerine dikkat edin. Örneğin doymuş yağ, kalp damar hastalıkları, kanser ve obezite riskini artırır. 1 paket üründe 1 gramdan daha az doymuş yağ olmalı. Alınan ürünlerin trans yağ içermemesine veya paketinde en fazla 0,5 gram içermesine dikkat edin. Bu anlamda yapılacak en iyi tercih trans yağ içermeyen ürünlerin tercih edilmesidir.”

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER