Modern Nefroloji Bölümü sevklerin önüne geçti

Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bölümü her türlü böbrek hastalarına hizmet veriyor.

Modern Nefroloji Bölümü sevklerin önüne geçti

Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bölümü her türlü böbrek hastalarına hizmet veriyor.

Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Doğan ve Dr. Öğretim Üyesi Barış Eser’in başında bulunduğu Nefroloji Bölümü’nde, böbrek yetmezliği, diyaliz tedavileri ve böbrek nakli hasta takibi yapılırken son iki yıldır da böbrek biyopsi işlemleri (böbrekten parça alınması) başarıyla gerçekleştirilip, hastaların bu rahatsızlıkları nedeniyle il dışına sevklerinin önüne geçildi.

Diyaliz ünitesinde deneyimli sertifikalı 12 hemodiyaliz ve iki periton diyaliz hemşiresi hizmet verirken 26 hemodiyaliz makinesi ile aylık ortalama 1400 seans hemodiyaliz yapılıyor.

Ünite 100 programlı hasta kapasiteli olup hastane genelindeki tüm yoğun bakım ünitelerinde hasta yatağından hiç kaldırılmadan, yatak başında hemodiyaliz ve hemodiyafiltrasyon yapılabiliyor. Bu şekilde 24 saat acil diyaliz hizmeti de verilebiliyor. 2017 yılından itibaren haftada 3 gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri) akşam seansı olarak üçüncü seans hemodiyalizin yapıldığı ünitede akşam seansı ile gün içerisinde aktif çalışan hastalara çalışma hayatları aksamadan diyaliz tedavileri gerçekleştiriliyor.

Hemodiyaliz ünitesi içinde başka bir diyaliz yöntemi olan Periton Diyalizi (karın diyalizi) yapılıyor. Yaklaşık 30 periton diyaliz hastasının takip edildiği bölümde ayaktan ve aletli periton diyaliz tedavileri gerçekleştiriliyor. Periton diyaliz kateterleri hastanede uzman nefroloji doktorları tarafından takılıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 00:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER