Bu şehrin kaderi böyle olmamalı!..

1979 Sel baskınından sonra Çorum'un yaşadığı en büyük fırtınanın izleri halen varlığını koruyor. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan hasar tüm çıplaklığıyla görülebiliyor.

Bu şehrin kaderi böyle olmamalı!..

HABER/YORUM: EROL TAŞKAN
1979 Sel baskınından sonra Çorum'un yaşadığı en büyük fırtınanın izleri halen varlığını koruyor. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan hasar tüm çıplaklığıyla görülebiliyor.
Henüz kesin kabul işlemleri tamamlanmadığı için İl Sağlık Müdürlüğü ya da Hastane Başhekimliği'nce bir işlem yapılamayan hasarla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan müfettişlerin geleceği öğrenildi. Çarşamba günü gelmesi beklenen müfettişlerin raporları doğrultusunda, müteahhit firmanın hasarı onarması talep edilecek.

 

FIRTINANIN ŞİDDETİ Mİ İNŞAATIN KALİTESİZLİĞİ Mİ?
Çorum'da yaşanan fırtınanın ardından, felaketin ucuz atlatıldığı tüm kesimler tarafından ifade edilirken, özellikle kamu binalarında yaşanan ağır hasarlar, gözleri bir kez daha kamu binalarının inşaat kalitesine yöneltti.

 

HASTANE ÇATISINA BİR TÜRLÜ ÖNLEM BULUNAMADI
En küçük yağmurlarda bile akan hastane çatısı, bu zamana kadar çözülemeyen bir problem olarak kendini gösterdi. Küçük ve günü birlik tedbirler uygulanan çatı, ciddi bir şekilde elden geçirilmeyi beklerken, yaşanan fırtına uzun süredir eleştirilere neden olan inşaat kalitesini de tartışmaya açtı.

 

TEKNİK ŞARTNAMEYE GÖRE SORUMLU KİM?
Kat'i kabulün yapılıp, tespit edilen eksikliklerin tamamlanmasının ardından devralınacak hastane binasındaki  imalat hata ve eksiklikleri pek çok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Yaklaşık olarak tüm kamu binalarının adeta kaderi haline gelen yarım ve kalitesiz işlerin tüm yükünü taşıyan hastane binası, şehrin yöneticilerinin kucağında devasa bir problem yumağı olarak kalmış durumda. 

 

ÖLÜMLÜ KAZA OLSAYDI SORUMLUSU KİM Dİ?
Yaşanan tüm tartışmalar, fırtına sırasında hasarın olduğu bölgede insan olmamasıyla, "Çok şükür" denilmeyi gerekli kıldı. Çatı ve cephelerden düşen parçalar, yaklaşık 7-8 aracı pert duruma düşürürken etrafa savrulan parçaların araç kaportalarını bile delip parçaladığı dün gibi akıllarda kaldı. Mesai dışı poliklinik saatine denk gelen fırtınanın yönünün ana giriş kapısının tersi istikametinde olması, daha büyük acıları ve felaketleri önledi.

 

EKSİKLERİ KİM TAMAMLAYACAK?
Resmi mevzuatlara göre, kesin kabulü yapılmamış kamu binalarına, şehrin kurumları ve yöneticileri harcama yapamaz. Yapması durumunda harcanan miktarlar şahıslarına zimmet olarak çıkarılır. Genel anlamda bitirilmiş gibi gözüken kamu binalarının tüm eksiklikleri, tutulan raporlar ışığında müteahhit firma tarafından giderilir. Ancak şu da bir gerçek ki, bu eksikliklerin kolay kolay bitirildiği de görülmemiştir. (Elbette istisnalar hariç ki, en büyük istisna Sağlık Müdürlüğü binasıdır ve tüm yöneticiler, müteahhit firmanın titizliği ve çabasını takdirle ifade eder.)

 

ÇİFTE KAZIK YERE BATMAZ!..
Sağlık alanındaki en büyük yatırımımız ve gururumuz olan yeni hastane, ne yazık ki bu tür problemler ve sıkıntıların kördüğüme dönüştürdüğü bir kadersizlik yaşıyor. Atalarımızın dediği, "Çifte kazık yere batmaz" sözü tam da bu durum için söylenmiş. 

 

EZİYETİ VATANDAŞ ÇEKMESİN
Resmi işlemlerin eksiği, binaların yetersizliği ya da başka bürokratik engeller; sebep her ne olursa olsun bu eksikliklerin tüm sıkıntısını vatandaş çekiyor. Ayrıca bu şehrin sağlık yöneticileri, konunun ayrıntısını bilmeyenlerce acımasızca eleştiriliyor. Çarşamba günü gelmesi beklenen müfettişlerin tam teşekküllü bir rapor tutmasını ve sorumluluğu bulunanların da eksikleri gidermesini beklemek tüm Çorumlular'ın hakkı olsa gerek.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 10:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Keskin
Mehmet Keskin - 2 yıl Önce

Hastanenin etrafı tozdan topraktan geçilmiyor. Bu şehrin sahibi yok mu. Neredeler?

Aytaç kara
Aytaç kara - 2 yıl Önce

Yalnız çorumun değil maalesef ülkemizin kaderi bu oldu dere yataklarına yapılan binalar buna tokiler bile dahil samsunda olduğu gibi en ufak yağışta su içinde kalan binalar afette ise maalesef can kaybı zemini bilseler insanların üstünde yürümeye korkacağı yerlere binalar hastaneler okullar yapılıyor bence bu kader değil bunlar yapılırken oy kaybı için sesini çıkartmayan siyasetçiler ve önüne gelen her şeyi imzalayan yetkili kim varsa onların suçu

HASTANE
HASTANE - 2 yıl Önce

TARIM ARAZİSİ OLDU İNŞAAT ARAZİSİ,BİRİLERİ İHYA OLDU.OLAN VATANDAŞA OLDU.

Benim adamım
Benim adamım - 2 yıl Önce

Benim adamım işi alsın. O kazansın ki bana bağış yapsın. Nasıl olsa devletin parası. Benden çıman yok, geri dönen var. İşi benim LİYAKATİ ÖNEMLİ OLMAYAN YÖNETİCİM o müteshhite verir. Böylece geçer gider. ZIKKIM OLSUN. Parti devleti işte budur. YERSEN...

abdullah salihoğlu
abdullah salihoğlu - 2 yıl Önce

Batının bize bakışına kızmamak gerekir,değil mi ? !

ahlatçı
ahlatçı - 2 yıl Önce

hastaneyi ahlatçı yaptırmış diye duymuştuk neredeler şimdi kendileri. yaptırmadıysa da hayrına tamirat yapsın.. çorumun zenginleri ceplerine.

SIRADAKİ HABER