KGF Başkanlar Kurulu Çorum’da toplandı

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) 5. Başkanlar Kurulu Toplantısı 13-14 Nisan 2018 tarihlerinde Çorum’da yapıldı.

KGF Başkanlar Kurulu Çorum’da toplandı

RECEP MEBET

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) 5. Başkanlar Kurulu Toplantısı 13-14 Nisan 2018 tarihlerinde Çorum’da yapıldı.

Çorum Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantı Anitta Otel’de gerçekleşti.

Bölge basınının problemleri ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantıya Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Genel Sekreter Ergun Ata, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve Federasyona bağlı cemiyetlerin başkanları katıldı.

Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik’in de konuk olarak yer aldığı toplantıda Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Şevket Erzen, Cemiyet Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar, Başkan Yardımcıları Bülent Özkaleli ve Sadık Örgel, Yönetim Kurulu Üyeleri Bilal Çevrim, Mustafa Külcü, Taner Şimşek ve Recep Mebet ile Denetim Kurulu Üyesi Ali Özdemir de hazır bulundu.

O’NSUZ İLK BAŞKANLAR KURULU

Amasya, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Tokat ve Trabzon’dan basın temsilcilerini buluşturan toplantıda KGF’nin merhum Genel Başkanı Turgut Özdemir saygıyla anıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, vatan için canlarını feda eden şehitleri rahmetle anarak tüm katılımcıların Miraç Kandili’ni tebrik etti.

En büyük medya meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na bağlı olarak ilk kurulan federasyonun KGF olduğunu hatırlatan Şevket Erzen, “Federasyonumuz’un ilk Genel Başkanı Turgut Özdemir’i rahmetle anıyoruz” dedi.

‘SEKTÖRÜN GELECEĞİ İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI GELİŞTİRMELİYİZ’

Basın sektörünün sancılı bir dönemden geçtiğini ve zor durumda olduğunu belirten Erzen, yaşanan sıkıntıların pek çok sebebi olduğuna işaret etti.

Teknolojik gelişmeler nedeniyle hızlı bir değişim içine giren sektörün önemli bir geçiş döneminde olduğunu vurgulayan Erzen, “Merakla takip edilen bu süreçte hem geleneksel medya değerlerine hem de gelişmelere ayak uydurmayı başaranlar hayatını sürdürebilecek” diye konuştu.

Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olarak BİK Genel Kurulu’nda sektörün beklentilerini dile getirdiklerini anlatan Erzen, taşıdıkları sorumluluk gereği üzerlerine düşeni yerine getirme gayretiyle çalıştıklarını söyledi.

Resmi İlan fiyat tarifesinde 2 yıldır zam olmadığı için yerel basının mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Erzen, “Basın sektöründe çalışanların hayatlarını sürdürebilmesi ekonomiye bağlı. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Resmi İlan zammının onaylanarak yürürlüğe girmesi merakla bekleniyor. İnternet basını, radyo ve televizyonlar da sistemsel sıkıntılar yaşıyor. Ülkemiz ve bölgemizde sıcak gelişmelerin yaşandığı böylesi bir dönemde, gazeteciliğin geleceğini düşünüp çözüm yolları geliştirmek bizim vazifemiz. Burada yapacağımız istişarelerde üretilecek fikirler, basın sektörü için hayati önem taşıyor” şeklinde konuştu.

‘ANADOLU BASINININ DURUMU İÇLER ACISI’

TGK Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, ekonomik sıkıntılarla baş etmeye çalışan Anadolu basınının durumunun içler acısı olduğunu söyledi.

Yerel gazetelerin geleceğinin ekonomik gelirlerine bağlı olduğunu vurgulayan Sefa Özdemir, TGK’nın bu husustaki girişim ve çalışmalarından bahsetti.

“Basın çalışanlarının sorunlarının takipçisiyiz” diyen Özdemir, sektörün beklentileri doğrultusunda yeni bir eylem planı üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Özdemir, yeni dönemde uygulanması kararlaştırılan eylem planının önümüzdeki günlerde ilgililerle ve kamuoyu ile paylaşılacağını sözlerine ekledi.

‘YEREL BASIN, RESMİ İLAN ZAMMINI BEKLİYOR’

KGF Genel Başkanı Erdoğan Erişen, son yıllarda ekonomik açıdan ciddi kan kaybı yaşayan yerel gazetelerin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan resmi ilan fiyat tarifesinin onaylanarak yürürlüğe girmesini beklediğini kaydetti.

KGF’nin de bağlı bulunduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun bu meseleyi yakından takip ettiğini vurgulayan Erdoğan Erişen, yapılan girişimlerle ilgili bilgiler verdi.

Anadolu basınının, vatan coğrafyasının kılcal damarları olduğunu vurgulayan bazı katılımcılarsa 15 Temmuz darbe girişimine karşı sergilediği milli duruşla demokrasiye sahip çıkan yerel gazetelere sahip çıkılarak desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Soru-cevap bölümüyle devam eden toplantı, yapılan değerlendirmelerin ardından sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla son buldu.

KGF 5. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi açıklandı

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu 5. Başkanlar Kurulu Çorum’da toplandı.

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi Şevket Erzen’in ev sahipliğinde Anitta Otel’de yapılan toplantıya federasyona bağlı cemiyetlerin Başkanlarının yanı sıra, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Genel Sekreter Ergun Ata, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik de toplantıda konuk olarak hazır bulundu.

Başkanlar Kurulu toplantısında aşağıdaki konularda görüş birliğine varıldı:

“Yerel basınımız için hayati önem taşıyan ve Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığı bilinen Resmi İlan ücretlerinin artırılmasına yönelik kararın bir an önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekmektedir. Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Kurulu, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun bu konudaki girişimlerini desteklemektedir.

Bölgemiz illerinde cemiyetlerimizle işbirliği yapılarak mesleki eğitim seminerleri yapılması talebi haklı bulunmuş, en kısa sürede ilk uygulamanın yapılması için yönetim kurulunun çalışma yapması kararlaştırılmıştır.

Mesleki sorunların çözümü için cemiyetlerimizle işbirliği yapılarak bölgedeki meslektaşlarımıza katkı sağlanması için çalışmalar yapılacaktır.”

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül’ün yemekte bir araya geldiği tüm katılımcılar için toplantı sonrası Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Ahlatcı Altın Rafinerisi ve Oğuzlar ilçesi Altınkoz Tesisleri gezisi düzenlenirken altının külçe haline getirilmesi işlemi izlettirildi.

Başkan Gül, bölge basınıyla buluştu

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) 5. Başkanlar Kurulu Toplantısı için şehre gelen basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Anitta Otel’de gerçekleşen toplantı öncesi verilen akşam yemeğine katılan Zeki Gül, Karadenizli gazetecileri Çorum’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Genel Sekreter Ergun Ata, KGF Genel Başkanı Erdoğan Erişen, Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Onursal Başkan Mehmet Yolyapar ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Federasyona bağlı cemiyetlerin başkanlarının da katıldığı yemekte bölgesel meseleler konuşuldu.

Basın İlan Kurumu (BİK) Çorum Şube Müdürü Osman Bolluk ve Tokat Şube Müdürü Çetin Oranlı’nın da katıldığı yemekte Belediye Özel Kalem Müdürü İrfan Yiğit de hazır bulundu.

Organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erzen, düzenledikleri programa katkılarından dolayı Belediye Başkanı Gül’e teşekkür etti.

Karadeniz basınına ‘altın’ tur

KGF 5. Başkanlar Kurulu Toplantısı için Çorum’a gelen Karadenizli gazeteciler, Organize Sanayi Bölgesi’nde altın üretimi yapan Ahlatcı Metal Rafinerisi’ni gezdiler.

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Emin Ahlatcı’nın ev sahipliğindeki tesis gezisine TGK Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, KGF Genel Başkanı Erdoğan Erişen, Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Federasyona bağlı cemiyetlerin başkanları katıldı.

Basın İlan Kurumu Çorum Şube Müdürü Osman Bolluk ve Tokat Şube Müdürü Çetin Oranlı’nın da katıldığı gezide misafir heyete Fabrika Müdürü Özgül İkiz rehberlik etti.

Pırlanta, bilezik ve alyans üretimi yapılan tesisin bölümlerini gezen basın heyeti, altın madeninin eritilerek külçe haline gelişinden işlenerek takıya dönüşmesine kadar uzanan süreci yerinde görme imkanı buldular.

ÜÇ AYDA 40 MİLYON DOLARLIK ALTIN İHRACATI

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ahlatcı Metal Rafinerisi, 2018 yılının ilk üç aylık döneminde 40 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

2017 yılını 110 milyon Dolarlık ihracatla kapattıklarını belirten Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Emin Ahlatcı, 2018’i bu rakamın üzerinde kapatmayı hedeflediklerini söyledi.

Karadenizli gazetecileri kabulünde konuşan Ahmet Emin Ahlatcı, 15 bin metrekare alan üzerinde üretim yapan tesislerinin Türkiye’deki 3 altın rafinerisi arasında yer aldığını açıkladı.

17 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ve yurt çapında 2 bin 300 kuyumcuya hizmet verdiklerini anlatan Ahlatcı, döviz konusunda Merkez Bankası’nda piyasayı temsil eden 8 üyeden biri konumunda olduklarını kaydetti.

ANADOLU KAPLANLARININ BAŞARISINA ŞAHİTLİK ETTİLER

Çorum Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü’nü ziyaret eden Karadenizli gazeteciler, Anadolu kaplanı olarak isimlendirilen girişimcilerin başarı hikâyesini dinlediler.

OSB Müdürü Yaşar Şahin’in ev sahipliği yaptığı ziyarette Makine Mühendisi Taner Kaplan tarafından misafir heyete yönelik özel bir sunum yapıldı.

OSB’de faaliyet gösteren firmalarla ilgili sektörel çalışmaları ilgiyle dinleyen misafir gazeteciler, Çorumlu sanayicilerin yatırımlarını takdirle takip ettiler.

Çorum OSB’de uygulanan projelerin de tanıtıldığı ziyarette istihdamdan ihracata kadar pek çok konuda detaylı bilgiler verildi.

OĞUZLAR’IN ‘ALTINKOZ’U

KGF 5. Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan misafir heyetin Çorum’daki son durağı Oğuzlar Belediyesi Altınkoz Tesisleri oldu.

Obruk Barajı kıyısındaki restoranda verilen öğle yemeğine katılan Karadenizli gazeteciler, doğa harikası manzara eşliğinde yöresel lezzetlerin tadına vardılar.

Oğuzlar Belediye Başkan Vekili Aydın Uysal’ın da katıldığı yemekte ilçe hakkında bilgiler alan misafir gazeteciler, Çorum’un turizm açısından sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerin daha fazla tanıtılmayı hak ettiğine dikkat çektiler.

Meşhur Çorum Leblebisi, Oğuzlar Cevizi ve Osmancık Pirinci’nin de yöresel zenginlikler arasında yer aldığına işaret eden gazeteciler, yapılan ikramların ardından vedalaşarak şehirden ayrıldılar.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 00:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER