İşgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek

Çorum Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından 2019 Yılı 1 Nisan - 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştirilecek. Araştırma kapsamında 504 işyeri ziyaret edilecek.

İşgücü piyasasının  fotoğrafı çekilecek

Çorum Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından 2019 Yılı 1 Nisan - 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştirilecek. Araştırma kapsamında 504 işyeri ziyaret edilecek.

Çorum’un tamamında gerçekleştirilecek araştırma ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2020 yılında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecek.

Bu çalışma ile birlikte Çorum işgücü piyasasının fotoğrafının çekilip açık iş oranının hesaplanacağını ve sektörlerin işgücü ihtiyacının tespit edileceğini belirten İŞKUR İl Müdürü Ali Şahan, araştırmanın bilimsel ve anlamlı sonuçlara sahip olacağını söyledi.
 

Şahan, açıklamasının devamında şunları kaydetti:
“Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım/örneklem yöntemi ile çalışılacaktır. Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. İşyeri ziyaretleri ‘her işsize, her işverene bir danışman’ sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecektir.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 2-10 ve 20+ istihdamlı toplam 504 işyerlerinde gerçekleştirilecektir. Alan uygulaması bizzat Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanları tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel ayrımlı istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir.
 

ÇORUM İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU HAZIRLANACAK
Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Çorum işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Araştırma marifetiyle, aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir.

İŞKUR tarafından cumhuriyet tarihinde ilk kez 2012 yılında gerçekleştirilen işgücü piyasası talep araştırmalarına devam ediyoruz. 2019 yılının birinci dönemini kapsayan bu araştırma sonucunda ise ilimiz ile ilgili hazırlayacağımız raporda işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenlerini tespit edeceğiz. İllerin işgücü piyasalarını arz ve talep yönüyle ele alarak işgücü piyasa yapılarını ve işgücü piyasalarının ihtiyaçlarını belirleyeceğiz. Tüm bu verilerden yola çıkarak aktif işgücü programlarından özellikle işgücü yetiştirme kurslarını tespit edilen ihtiyaçlara göre açacağız.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER