112 Acil 25 yaşında

Acil Sağlık Hizmetleri’nin 25.kuruluş yıl dönümü nedeniyle pastalı kutlama gerçekleştirildi.

112 Acil 25 yaşında

Acil Sağlık Hizmetleri’nin 25.kuruluş yıl dönümü nedeniyle pastalı kutlama gerçekleştirildi.

İl Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen program Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı katıldı.

Programda konuşan Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Çorum 112’nin geçmişi ve bugünkü durumu hakkında aşağıdaki bilgileri verdi.

“İlimizde Acil Sağlık Hizmetleri, Acil Yardım Kurtarma Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde 112 Hızır Acil Yardım ve Kurtarma Ana Komuta Kontrol Merkezi adı altında 1998 tarihinde Çorum Devlet Hastanesi yakınında bulunan AÇSAP Merkezi binasının alt katında tek odada 2 adet ambulans, 4 Doktor, 2 Sağlık Memuru, 5 Hemşire, 5 Şoför ile Çorum Devlet Hastanesi Acil Servisinden telefon, telsiz ve ambulansı devir alarak hizmet vermeye başladığını belirten Sobacı; “Ayrıca 1998 yılında İlimiz Kargı İlçesi Hacıhamza beldesinde ilk 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, Hacıhamza Sağlık Ocağı binasında hizmet vermeye başlamıştır. 01.01.2007 tarihinden itibaren de İl Ambulans Servisi Başhekimliği kurulmuştur. Bugün itibariyle İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı 30 Adet Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve 64 Adet Acil Yardım Ambulansı ile vatandaşlarımıza Acil Sağlık Hizmeti sunmaktayız. 396 personelimiz Acil Sağlık Hizmet sunumunda görev almaktadır. 2019 yılı ilk 10 ayında 50.629 vakaya çıkılmıştır. Acil sağlık hizmetleri, vatandaşlarımıza herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saati ücretsiz olarak verilmektedir. Üzülerek ifade etmeliyiz ki Türkiye'de 112 Acil Sağlık hizmetler hattı aramalarının büyük kısmı gereksiz, asılsız ve yanlış ihbarlardan oluşmaktadır. Gereksiz aramalar ve asılsız ihbarlar sonucunda ambulanslarımız gerçek ihtiyaç duyulan bölgelere gecikme yaşamaktadır. İnsan hayatındaki dakika ve saniyelerin önemi göz önüne alındığında 112 acil sağlık ekiplerinin trafikte zaman kaybetmeden yol alması bir insanın hayata bağlanmasına vesile olabilir. Toplum olarak trafikte ambulanslarımıza yol vermeye özen göstermemiz ve bu konuda hassas olmamız gerekir. Bir gün bizlerinde ambulansa ihtiyaç duyabileceğimiz ve de o ambulansta kendi yakınlarımızın olabileceği unutulmamalıdır. 112 Acil Sağlık hizmetlerinin 25. yıl dönümünde fedakârca ve özveriyle görevlerinin başında olan, vatandaşlarımıza en doğru ve en iyi hizmeti, vermeye çalışan, 112 acil sağlık çalışanlarımızın; Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını en içten dileklerimle kutlar ve görevlerinde başarılar dilerim.” dedi.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise; “Acil sağlık hizmetlerinde görev alan arkadaşlarımız çok kutsal bir görevi büyük bir özveriyle gerçekleştirmektedir. İlimizdeki ambulans hizmetlerinin acil durumlara en hızlı sürede ulaştıklarını bizzat görmekteyiz. Bizler Çorum Belediyesi olarak sağlık alanında her türlü desteği sağlık çalışanlarımıza vermek için hazırız. Bu vesileyle hayatını can kurtarmaya adayan, her zaman sevgi ve saygıyı fazlasıyla hak eden 112 çalışanlarının 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı

Programda; Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Arif Pilgir, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. İhsan Demirbaş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Barış, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dt. Emine Paydar, Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Adem Sadal ve İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Esme Pehlivan yer aldı.

112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 25.kuruluş yıl dönümü olması ve her yıl 1-7 Aralık tarihlerinde kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla düzenlenen programda,112 Komuta Kontrol Merkezi’nin gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesi, acil durumlarda saniyelerin çok önemli olduğuna dikkat çekildi.

112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan başarılı personellere teşekkür belgelerinin takdimi ile program sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER