‘Baskı yapmayın işinizi yapın’

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Selim Aydın, bazı kurumlarda idarecilerin çalışanlara sendikal baskı yaptığını iddia etti.

‘Baskı yapmayın işinizi yapın’

M.BURAK YALÇIN

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Selim Aydın, bazı kurumlarda idarecilerin çalışanlara sendikal baskı yaptığını iddia ederek, “Unutmayın ki bu tarafgir, adaletsiz, tehditkar tavırlarınız kurumlarımızda iş huzurunu bozmakta, kutuplaşmalar oluşturmaktadır. Baskı yapmayın, işinizi yapın” dedi.

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk-Eğitim Sen Şube Başkanı Selim Aydın, Çorum’da lokal olarak bazı kurumlarda idarecilerin çalışanlara sendikal baskı yaptığını ileri sürdü.

‘SENDİKACILIKLA ALAKASI  OLMAYAN İŞLER YAPILIYOR’

Sendikaların, sivil toplum teşkilatları olması nedeniyle demokrasinin temel taşlarından olduğunu belirten Selim Aydın, Çorum’da sendikacılıkla alakası olmayan şeylerin yapıldığını iddia ederek, “Ortalıkta ben iktidarın sendikasıyım, bize üye olursan tayinini yaparız. Bize üye olursan geçici görevle gitmezsin. Bize üye olursan en iyi yerde çalışırsın. 3. derece kadro alırsın. Mülakatta rahat edersin vb. tekliflerle birileri pozisyonlarını korumanın gayreti içerisindeler. Kimisi eşini hoca yapmak için uğraşıyor kimisi sekreter olmak istiyor” dedi.

’ADALETSİZ TAVIRLARINIZ  KUTUPLAŞTIRMALAR OLUŞTURUYOR’

Yalanla, dolanla, vaatle sendikacılık olmayacağını ifade eden Aydın, “Aklınızı başınıza alın. Unutmayın ki bu tarafgir, adaletsiz, tehditkâr tavırlarınız kurumlarımızda iş huzurunu bozmakta, kutuplaşmalar oluşturmaktadır. Bu yıl da yetki arifesinde bazı idarecilerin üye yapması, bir sendikaya üye olmaları ya da olmamaları konusunda telkinlerde bulunmaları, üzerlerine vazife olmayan işlerle uğraşmaları halen devam etmektedir. Dün istifasını aldığımız memur bugün idarecisinin baskısıyla vazgeçiyor. Bu kadar hevesliyseniz sendikacılığa makamlarınızdan istifa edin, delikanlıca bu işleri yapın” diye konuştu.

Aydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “TCK’nın 118. maddesinin bu konuda açık ve net olmasına rağmen kanunlardan bi haber olan bazı idarecilerimizi bu konuda defalarca uyardık. İlgili Kanun Maddesinde; Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” denilmektedir.

‘BASKI YAPMAYIN, İŞİNİZİ YAPIN’

İlimizde bugüne dek hiçbir idarecimiz hakkında suç duyurusunda bulunmadık. İstedik ki, sendikal faaliyetlerden kimse zarar görmesin. Oluşan sıkıntılarla ilgili her zaman önce diyalog dedik ve diyalogu tercih ettik. Biz istiyoruz ki, kurumlardaki idareciler kendi işleriyle meşgul olsunlar. Bazı sendikalara üye yapmaya çalışmasınlar, personele bu konuda baskı yapmasınlar, işlerini yapsınlar. Bir kez daha uyarıyorum, şayet bu tavırlarınız devam ederse isim isim sizleri deşifre edeceğiz ve gereken neyse onu yapacağız.

‘TEMENNİMİZ SON OLMASI’

Bugün itibariyle bazı kurumlarımızda kendilerine sendikal baskı yapıldığı konusunda şahitlik yapacak pek çok arkadaşımız mevcuttur. Adaletli oldukları sürece bizim hiçbir bürokratla sıkıntımız bugüne dek olmadı. Temennimiz odur ki bu son olsun. Bundan sonra da olmasın. Herkes işini yapsın. Bir yerlere selam çakmak için menfi taleplerinin gerçekleşmesini arzu edenlerin elbet hevesleri kursaklarında kalacaktır. Adam gibi sendikacılığın kök saldığı bir çalışma hayatının daha huzurlu olacağı kanaatindeyim. Şunu bilin ki Türk Eğitim-Sen eyvallah etmez. Meşru zeminde kim ne şekilde, nasıl bir muamele istiyorsa gereğini yapar.”

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER