Belediye’den beton yol devrimi

Çorum'un çehresini değiştiren yenilikçi çalışmalara imza atan Çorum Belediyesi, bu kez de üretim maliyetinin düşüklüğü ve kullanım ömrünün uzunluğu sebebiyle son yıllarda yapımı artan beton yol çalışmasını Çorum'da uyguluyor.

Belediye’den beton  yol devrimi

Çorum'un çehresini değiştiren yenilikçi çalışmalara imza atan Çorum Belediyesi, bu kez de üretim maliyetinin düşüklüğü ve kullanım ömrünün uzunluğu sebebiyle son yıllarda yapımı artan beton yol çalışmasını Çorum'da uyguluyor.
Belediye Başkanı Zeki Gül, "Fen İşleri Müdürlüğümüz yol yapım çalışmalarıyla ilgili alternatifler üretmeye çalışıyor. Bu doğrultuda laboratuvar çalışmaları yapıyor. Ülkemizde çok az yerde yapılan beton yollarda teknik ekibimiz özellikle büyükşehir belediyelerinin yapmış olduğu beton yollarda incelemelerde bulundu ve yerinde laboratuvar çalışmalarında deneyim elde etti. Şantiyede yapılan testlerden sonra Slimkent'te yapımı devam eden 699 konutluk TOKİ bölgesine hitap eden 1000 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki cadde üzerinde beton yol çalışması planladık ve yapımına başladık. Beton yoldan istediğimiz sonucu aldığımızda şehrin başkaca bölgelerinde de beton yol uygulamasına başlayacağız. Çorum'a hayırlı uğurlu olsun.” dedi. 


MALİYETİ % 40 DAHA UCUZ
Başkan Gül, "Yerli malı yurdun malı anlayışıyla başlattığımız bu çalışmada beton yolun bize asfalt yola oranla %40 daha ucuz maliyeti olduğunu gördük. Asfalt yoldan temel farkı ise yapımlarında hammadde olarak %100 yerli olan çimentonun kullanılmasıdır. Beton yolda kullandığımız %100 yerli malzemelerimizi tüketmiş oluyor, hem ithal ettiğimiz bitümden hem de doğalgaz kullanımından vazgeçmiş oluyoruz" dedi. 


BETON YOL DAHA GÜVENLİ
Beton yolların tıpkı asfalt yollar gibi şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda kullanıldığını belirten Belediye Başkanı Zeki Gül, "Bakım ve onarım ihtiyacı olmayan beton yollar, asfalt yola kıyasla uzun ömre ve yüksek dayanım gücüne sahip. Yüzey yapıları gereği sürtünme katsayıları fazla olduğu için yağışlı havalarda kaymaya karşı dirençleri daha yüksek ve daha güvenli. Yine asfalt yollara kıyasla açık renkte olduğu için ışığı daha fazla yansıtıyor. Bu da gece görüş mesafesinin artmasına imkân sağlıyor" dedi. 

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 4 yıl Önce

Simdiye kadar akliniz nerdeydi Sayin Baskan bunca sene milletin parasini asfalta doktunuz

SIRADAKİ HABER