‘Borçlar ertelenmeli, esnaf nefes almalı’

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, esnafın kamuya olan borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesi talebinde bulundu.

  ‘Borçlar ertelenmeli, esnaf nefes almalı’

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, esnafın kamuya olan borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesi talebinde bulundu.

Koronavirüs salgınından dolayı esnaf ve sanatkarların mağduriyet yaşadığını hatırlatan Gür, esnaf ve sanatkarların daha önce ertelenen kredi, SGK ve Bağ-Kur gibi borçlarının ödeme zamanının geldiğini ancak pandeminin yeniden artması sebebiyle zor bir sürecin yine kendilerini beklediğini bu yüzden ertelenen borçların yıl sonuna kadar tekrar ertelenmesi gerektiğini söyledi.

ÇESOB Başkanı Recep Gür, “İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, esnafımızın satışlarının azalmasına, maliyetlerinin ve dolayısıyla da borçlarının artmasına neden oldu. Bu zor dönemde öncelikli talebimiz esnafın günü gelen borçların yılsonuna kadar ertelenmesidir” dedi.

Pandeminin en çok esnaf ve sanatkarları olumsuz etkilediğinin altını bir kez daha çizen Gür, “Pandemi süreci dünyayı ve ülkemizi etkilediği gibi esnafımızı da derinden etkilemeye devam ediyor. Kapalı olduğu süreçte kazancı hiç olmayan esnafımız, kontrollü şekilde açıldıktan sonra da eski kazancına ulaşamadı. Hal böyle iken kira, faturalar, vergiler, prim ödemeleri, kredi ödemeleri arttı ve bu borçların ödenmesi imkansız bir hale dönüştü. Yeniden artış gösteren bu pandemi ortamında ertelenen borçların ödenmesi şuan için mümkün görünmüyor. Bu noktada acil yapılması gereken yıl sonuna kadar mevcut borçların yeniden ertelenmesi ve esnafın rahat nefes alması sağlanmalıdır” diye konuştu. 

Kahveci, kantinci ve okul servisçisi esnafının mağduriyetinin devam ettiğini vurgulayan Recep Gür, özellikle bu sektörde çalışanlara destek çıkılması talebini yineledi. Gür ayrıca, bu zaman zarfına kadar esnaf ve sanatkarların varlıklarını sürdürebilmeleri adına desteğini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, yerelde de Vali Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etmeyi ihmal etmedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Gençler işsiz gezerken çalışan gençlere de asgari üçret verip SSK ücretini de geri ödemezsen çalışamazsın dersen emekliye üç kuruş maaş verirsen istersen esnafın devlete olan borçlarını silsen ne olur insanların gıda dışında harcayacakları paramı var gelip de esnaftan alışveriş yapacaklar kaldiki ya kredi kartları dolmuş yada bankalarda kredisi var insanların öyle bi duruma geldik ki dört sefer maliyeden son beş senede borcu yoktur yazısı almama rağmen 60 model babanınızın arabasından dolayı borç çıkartıyorlar babam 98 de vefat etti ve hiç bi şey kalmadı 60 model arabam olsa antika niyetine satarım madem borç var niye borçsuz kağıdı verdiniz nereye saldıracağını şaşırdılar çünkü kasa tamtakır onun için esnaf kardeşim Allah kolaylık versin sizlere bırakın yardımı yarın yeni vergiler çıkarabilirler

fikretya
fikretya - 1 yıl Önce

Ne esnafı esnafmı kaldı ,et fiyatını yükselten kim,araç fiyatını yükselten kim,ev fiyatlarını uçuranlar kim siz bu esnaflara biraz ahlak ve kul hakkı hakkında bigi verin haram yemeyen,beddua almayan hangi esnaf var hepsi fırsatçı hepsi dolandırıcı,hepsi hırsız ,stisnalar vardır tabiki ama istisnalar kaideyi bozmazmış.

SIRADAKİ HABER