‘Çorum, gazı daha ucuza kullanacak’

Çorum’un da aralarında bulunduğu 12 ilin, Karadeniz’de keşfedilen doğalgazı diğer illere göre daha ucuza kullanabileceği belirtildi.

‘Çorum, gazı daha ucuza kullanacak’

Çorum’un da aralarında bulunduğu 12 ilin, Karadeniz’de keşfedilen doğalgazı diğer illere göre daha ucuza kullanabileceği belirtildi.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter’e konuşan Enerji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, keşfe yakın bölgelerde yatırımların da artabileceğine işaret etti.
‘Doğalgaz keşfinin yüzleri güldüreceği 12 il’ başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi:

DOĞALGAZ KEŞFİNİN ŞANSLILARI
Karadeniz'deki 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfi sonrası en fazla merak edilen soru çıkarılacak gazın faturalara yansımasının ne kadar olacağı iken dikkat çeken bir detay daha ortaya çıktı. Uzmanlar gazı çıkarma maliyetinin yanı sıra dağıtımı noktasında da ortaya çıkacak maliyetler göz önünde bulundurulduğunda keşfin yapıldığı bölgeye yakın olmasından kaynaklı ilk etapta Karadeniz'deki 12 ilin diğer illere göre çıkarılacak doğalgazı daha ucuza kullanabileceğinin altını çiziyor. Uzmanlar ayrıca keşfe yakın bölgelerin de ekonomik olarak hareketlenebileceğini, söz konusu bölgelere yatırımların artabileceğine işaret ediyor.

Karadeniz'deki doğalgaz keşfi sonrası enerjide dışa bağımlılık büyük oranda azalacakken gaz çıkarılmadan Türkiye'nin enerji faturasına ilk indirimin ise önümüzdeki yıl gelmesi bekleniyor.
Türkiye'nin gaz ithal ettiği ülkelerle sona erecek kontratların 2021 yılında yenileneceği belirtilirken kurulacak gaz pazarlığı masasına ise Türkiye'nin gaz keşfinden kaynaklı daha güçlü oturacağı ve masadan büyük bir indirimle kalkacağı öngörülüyor.

Zonguldak'ta açıklarında keşfedilen ve 2023 yılında karaya çıkarılacak 320 milyar metreküplük gazı vatandaşın faturasına ne kadarlık bir yansıması olacağı ise henüz net değilken Enerji Bakanı Fatih Dönmez ise çıkarılacak gazın ithal gazdan daha ekonomik olacağını ve fiyatların ise düşebileceğini bugünden söyleyebileceklerini belirtti.

Konuyla ilgili yenisafak.com'a konuşan uzmanlar dikkat çeken bir noktaya daha işaret ederek, Karadeniz'deki tarihi keşif sonrası çıkarılacak doğalgazın bir takım maliyetler göz önünde bulundurulduğunda ilk etapta 12 ilin daha ucuza kullanabileceğini öngörüyor.

DAHA UCUZA KULLANACAKLAR
Doğalgaz keşfedilen bölgeye yakın olan illerin çıkarılacak gazı daha ucuz maliyetle kullanabileceğine işaret eden Enerji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, ''Çevre illerin de bundan yararlanması söz konusu. Keşfin yapıldığı yer Türk Akımı'nın da geçtiği doğalgaz hattına da eklemlenebilir. Böyle bir avantaj da söz konusu. Rusya'dan gelen Türk Akımı projesinde Kıyıköy'e aktarılan iletim hattı var. Biz Zonguldak'taki keşfimizi Türk Akımı ile beslersek Türk Akımı'nın geçmiş olduğu illere de avantaj sağlamış olacak. Bu aynı zamanda Batı Karadeniz ve Marmara bölgesindeki illere pozitif olarak yansıyacak.'' dedi.

12 İL OLUMLU ETKİLENECEK
Çıkarılacak gazın diğer gaz hatları ile kurgulanmasının bir maliyeti olacağı ve zaman alacağını da sözlerine ekleyen İncekara, ilk etapta gazın çıkarıldığı bölgeye yakınlığından kaynaklı Batı ve Orta Karadeniz'in sevkiyat, depolama gibi bir takım maliyetlerden kaynaklı avantajlı olduğunu bölgede yer alan başta Zonguldak olmak üzere Bartın, Düzce, Karabük, Bolu, Kastamonu, Sinop, Amasya, Ordu, Çorum, Tokat, ve Samsun'un fiyat noktasında diğer illere göre fiyat noktasında daha olumlu etkileneceğini söyledi.

YATIRIMLAR ARTABİLİR
Gaz keşfinin ekonomik olarak yan aktivitelerinin de söz konusu olduğunu dile getiren İncekara, sözlerini şöyle sürdürdü;

''Aynı zamanda istihdamın artmasına yönelik pozitif bir hamle de olacak. O bölgelere daha fazla yatırım da çekilebilir. Enerji maliyetlerini ucuza kullandıkları için fabrikalar açılabilir, sabit sermaye gelebilir. Aynı zamanda buraların üretim üssü haline getirilmesi de söz konusu olabilir. Bölgenin hareketlenmesi açısında önemli.'' (Yeni Şafak)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 18:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
sade vatandaş
sade vatandaş - 1 yıl Önce

insan sadece ağzıyla gülmüyormuş

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Lafontenden masallar yani diyorlarki başka yerlere gitmesin kafanız bu sene ödeyeceğiniz doğalgaz elektrik diğer faturaları aldığınız kredilerin taksitlerini kiranızı hesaplaşmayın hesaplarsanız kafayı yersini biz size üç sene sonra daha ucuz gaz vereceğiz yıllardır çeşitli vaatlerle bedavadan gazlıyorsunuz artık almayalım teşekkür ederiz

TRON
TRON - 1 yıl Önce

Ne kadar salakça bir haber. ucuzluk bugün lazım 3-5 yıl sonra kim öle kim kala umut satmayın gerçekleri konuşun..

Aa
Aa - 1 yıl Önce

Kardeşim gaz bi çıksın dağıtımı başlasın biz corumlu olarak diğer illerle aynı fiata kullanırız

Ali Mert
Ali Mert - 1 yıl Önce

Fiyatlandırma diye bir proses var ve madenin çıktığı yer daha ucuza kullanır diye bir şey yok.
Dalda yetişen elma değil bu.
Batman'da da petrol çıkıyor ama mazot 1 lira değil.
Doğalgaz Türkiye hubına bağlanır, oradan yerel hatlara, yerel işletmecilere (Çorum'da Ahlatçıya) verilir.
Eve gelen faturayı Ahlatçı gönderdiğine göre ucuza alırsa belki sana da ucuza verebilir.
Allah rızası için her önünüze gelene, kendisine uzman diyene inanmayın.
Bana da inanmayabilirsiniz, en azından ilk okuduğunuza inanmayın, okumanız varsa girin internetten okuyun.

kadir
kadir - 1 yıl Önce

gaz cıkarmamıza izin versinlerde diğer illerle aynı parayı ödiyelim sıkıntı değil..

yamtar yamtar
yamtar yamtar - 1 yıl Önce

bizim göbeller bunu yemez emmii
ortada kuyu bile yok ucuz gaz ancak kurufasulyeden sonra olur????

SIRADAKİ HABER