Çorum ile Kırıkkale arasında arazi savaşı!

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı İnegazili köyü ile Kırıkkale’nin Danacı köyü arasında kalan arazi iki köyü birbirine düşürdü.

Çorum ile Kırıkkale arasında arazi savaşı!

FATİH BATTAR

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı İnegazili köyü ile Kırıkkale’nin Danacı köyü arasında kalan arazi iki köyü birbirine düşürdü. Edinilen bilgilere göre iki köy arasında kalan alan ile ilgili kavga yaklaşık 50 yıl önce başladı.

Davalık olan alan ile ilgili Yargıtay kararını açıkladı. Yargıtay yaklaşık 200 dönüm büyüklüğündeki alanın tapusunun İnegazili köyü sakinlerinden Mehmet Özsoylar’a ait olduğuna dair bir karar verdi.

Kararın ardından yeni sınırların belirlenmesi için bir çalışma başlatıldı. Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı sınır belirleme çalışmalarının yapıldığı esnada köylüler arasında yine bir gerginlik çıktı.

İnegazili köyü çiftçileri ile Danacı köyü vatandaşları arasında arbede yaşanırken, Jandarma ekipleri köyde geniş güvenlik önlemleri aldı.

51 yıl önce başlattıkları hukuki sürecin son bulduğunu belirten arazi sahibi Mehmet Özsoylar, “Yargıtay tapumuzun bizlere verilmesini onayladı" dedi

Özsoylar, arazinin dedesinden babasına, babasından da kendi ve kardeşlerine miras kaldığını söyledi.

Kırıkkale Danacı köyü sakinleri ise karara isyan etti. Bazı köy sakinleri karardan dolayı gözyaşlarını tutamadı.

Bu alanın mera olarak kalması gerektiğini dile getiren Danacı köyü sakinleri ise sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak; “Yıllardır mera olarak kullanılan topraklar birkaç kişinin birkaç ton ekin alacak diye Danacı köyü ve  civar köylerin hayvanları aç bırakılamaz.” ifadelerini kullandılar.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2022, 16:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hoca...
Hoca... - 3 hafta Önce

Danacı köyü, danalığını yapmaktan geri durmamış belli, elinize ne geçti hiç.

Danacı köyünden biri
Danacı köyünden biri @Hoca... - 3 hafta Önce

Sizin ineklik yaptığınızı düşünüyorum, Orada bir tane dedemizi öldürdüler kaç kişi ceza evinde yattı o arsa yüzünden bir kişi 2 ton ekin alacak diye onca hayvanın vebaline giriyorsunuz , vicdanın nasıl kabul eder bunu. Bu kadar mı vicdansız oldunuz. Tarlanın yerini sorsam bilmezsin ama onca hayvanın hakkına göz dikersiniz…

Söz bir...
Söz bir... - 3 hafta Önce

Yıllardır mera olarak kullanılan bir arazinin kişi adına yani özel mülkiyete çevrilmesinin gerekçesi nedir. Verilen karar bir kişiyi memnun etmiş ama bir köy halkı hiçe sayılmış oda hoş olmamış ve Adalet yerini bulmamış.

Ahmet yıldırım
Ahmet yıldırım - 4 hafta Önce

Orası Kırıkkale sulakyurt DANACI köyü sınırları içerisindedir , dedesine kimden kalmış kanun boşluğundan faydalanıp aldılar bir de dededen kaldı diyor, deden niye sürmemiş 50 sene önce ? Çünkü Dedenin de değildi babanın da değildi.. şimdi sanada yar olmayacak bunu bil

Osman şahbaz
Osman şahbaz - 4 hafta Önce

Yalan haber yapma orda bile değilsiniz kulaktan duyma haberleri yapiyorsunuz utanmadan
Birincisi orda sinir çalışması yapilmiyor ikincisi usulsüzlükle para yedirelek merayi bir şekil kendi uzerlerine aldılar üçüncüde sadece Kırıkkalenin jandarması vardı
Yalan haber yapma kimsenin dedesinden felan kalmadı orası haber yapacaksan çık gel danacı köyüne gerçekleri öğrenirsin

Karadayı
Karadayı - 3 hafta Önce

Arbede çıkmadı askerin arkasına saklandılar inekgazililer

SIRADAKİ HABER