Çorum, yabancı avcıların gözdesi haline geldi

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden Hitit imparatorluğuna başkentlik yapan Çorum, son yıllarda av turizminin de gözdesi haline geldi. 

Çorum, yabancı avcıların gözdesi haline geldi

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden Hitit imparatorluğuna başkentlik yapan Çorum, son yıllarda av turizminin de gözdesi haline geldi. 


Av turizmi faaliyetlerine ilginin her geçen yıl arttığı Çorum’a bu yıl İngiltere, Macaristan, Almanya, Ukrayna, İsveç, Portekiz, Avusturya gibi farklı Avrupa ülkelerinden ülkelerden 66 yabancı avcı avlanmak için geldi. Av kılavuzları ile Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Çorum Şube Müdürlüğü ekiplerinin denetim ve gözetimi altında yabancı avcılar gündüz sürek, gece ise bek avı şeklinde domuz avı yapıyor. 


Yıl içinde yapılan av organizasyonlarında 168 domuz vurulurken av turizmi kapsamında hem turizme katkı sağlanırken, hem de tarım alanlarını tehdit eden yaban domuzlarındaki artışın önüne geçiliyor. 

Av organizasyonu başkanı Erdoğan Avcı, avlanmak için Türkiye’ye gelen yabancı avcıların ekonomiye katkılarının olduğunu söyledi. 
Av turizmini geliştirmek için çok uğraştıklarını fuarlara katıldıklarını dile getiren Avcı, Amerika, Danimarka, Macaristan, Almanya gibi ülkelerden Türkiye’ye avcı getirdiklerini açıkladı. Av turizminin hem istihdama hemde kırsal kesimde yaşayan insanlara katkısının olduğunu kaydeden Avcı, "Av turizminin çok bilinmeyen bir sektör ancak hem ülkemize hem de av yapılan bölgelere büyük katkıları var. Normal turizmden daha çok geliri var” dedi. 

7 yıldır av organizasyonları gerçekleştirdiklerini anlatan Avcı, bu organizasyonlarda sürek ve bek avı şeklinde yaban domuzu avı yapıldığını sözlerine ekledi. 

(İHA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz Bir.....
Söz Bir..... - 2 yıl Önce

Cenabı Allah'ın canlılara verdiği bir yaşama hakkı vardır. Domuz da dahil olmak üzere İnsanlar vursun diye bu canlılar yaratılmadı. Bütün canlıların doğaya karşı bir sorumluluğu vardır ve böyle yaratılmıştır. Doğada ki canlıların Sorumluluğunu biz bilemeyiz ancak, Bu canlılar Boşa yaratılmadığı için Can almanın, öldürmenin dinimize göre günah olduğunu biliyorum. ÖLDÜREN DÜŞÜNSÜN...

Söz Bir.....
Söz Bir..... - 2 yıl Önce

Tüfek, Fişek, Kamuflaj Elbise, Vesaire başka Malzeme, Birde 4x4 OTO AL, dünyanın masrafını yap, dere tepe düz git, önüne gelen hayvanları katlet adına da AV de. Bu nasıl insanlıktır ki, ölüm ve kan üzerinden eğlence olsun. Bırakın da yaşasınlar, onlarda can be candır.

Doğanın Sahipleri
Doğanın Sahipleri - 2 yıl Önce

Daima keyfilik içerisinde av diye, diye her hangi hayvanı öldürmek dinimizce günah olduğunu biliyorum. Vurulan bir hayvan nasıl ki titreye, titreye can veriyorsa; onu vuran insanda aynı şekilde titreye, titreye can verecek ve ızdırap çekecektir. Başka kaçar göçer yolu yoktur, ızdırap çekecektir. Bilmem anlatabildim mi..?

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Bu nasıl iştir ki sırf para gelsin diye ülkenin hayvanını Avrupalıya öldürtüyorsunuz? Yorumumu yayınlarsanız sevinirim.

hasan
hasan - 2 yıl Önce

domuz neysede kuşları vurmayın kardeşim

SIRADAKİ HABER