Çorum’a EDS kuruluyor!

Çorum Belediyesi tarafından Çevre yolunda yaşanan trafik kazalarının önüne geçilebilmesi ve kent trafiğinin daha sürdürülebilir olması için Elektronik Denetim Sistemi  (EDS) kuruluyor.

Çorum’a EDS kuruluyor!

FATİH BATTAR 
Çorum Belediyesi tarafından Çevre yolunda yaşanan trafik kazalarının önüne geçilebilmesi ve kent trafiğinin daha sürdürülebilir olması için Elektronik Denetim Sistemi  (EDS) kuruluyor.

Çevre Yolu’nda yaşanan onca kazanın önüne geçebilecek bu karar kamuoyu tarafından da olumlu karşılandı. 

Samsun yolundan başlayan ve Ankara yoluna kadar devam eden EDS’nin tabelaları yerleştirildi. Edinilen bilgilere EDS henüz faaliyete başlamazken, 1 ay içinde kurulumun tamamlanması ve faaliyete geçmesi bekleniyor.

Kurulan EDS sistemi ile Samsun yolundaki Bölge Trafik Müdürlüğü önünde başlayarak Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar yaklaşık 10 km’lik bir hız koridoru oluşturulacak. Sistem tamamlandıktan sonra İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edilecek ve Trafik Yönetim Merkezi içinde kurulacak İl EDS Merkezinden takip edilecek. İlk etap tamamlandıktan sonra EDS Çorumi genelinde yaygınlaştırılarak trafik tüm noktalarda denetim altına alınacak.

HAKİMİYET  DEFALARCA UYARDI
Çevre illerde uzun süredir var olan EDS’nin Çorum’da da uygulanması yönünde defalarca uyarıda bulunan Çorum Hakimiyet, konuyu gündemde tutarak yetkilileri önlem almaya davet etmişti. 

1 AY İÇİNDE FAALİYETE GEÇECEK 
1 ay içinde kurulması beklenen EDS ile kent trafiğinin en sıkıntılı noktaları kontrol altına alınacak. Ortalama Hız Tespit Sistemi ile çevre yolunda yaşanan kazaların önünde geçilmesi hedefleniyor. 

180 KAMERAYLA TESPİT EDİLİYOR
Trafik kazaları sonucunda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi hedefiyle tasarlanan EDS, kameralar aracılığıyla sürücülerin trafik ihlallerini de tespit ediyor. EDS’lerin yanı sıra Çorum İl Emniyet Müdürlüğü’nün Kent Güvenliği Yönetim Sistemi kameraları bulunuyor. Çorum Emniyet Müdürlüğünün 59 noktada 180 adet Trafik İzleme Kamerası ile Plaka Tanıma Sistemi için kullanılan çeşitli kameraları bulunuyor. Bunlar aracılığıyla da kural ihlali yaptıkları tespit edilen kişilere de cezalar gönderiliyor.

HIZ KARARINI KOMİSYON VERECEK
Çorum Çevre yolundaki hız sınırının ne olacağını ise İl Trafik Komisyonu belirleyecek. Edinilen bilgilere göre çevre yolunun şehir içinde kalması nedeniyle hız sınırının 70 olması bekleniyor. 

KURAL İHLALLERİNE CEZA YAĞACAK
Artık, hız yapan veya kırmızı ışıktan geçtiği tespit edilen bir sürücüye, eğer bu sırada emniyet kemeri takmadan araç kullanmış ve aynı zamanda cep telefonuyla konuşmuşsa birden fazla ceza kesilebilecek. Araç sürücülerinin yanı sıra, motosiklet kullanıcılarının da benzer kural ihlali yaptıkları ve kask takmadıkları belgelenmişse ceza yazılacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 17:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
tron
tron - 3 hafta Önce

Çevre yoluna alt üst köprülü kavşak yapın o iş Karayollarının işi biz karışamıyoruz.... Çevre yoluna EDS kurulacak bu belediyenin işi biz yaptırırız.. niye dersen cezadan komisyon alınıyorda ondan. sistemi firmalar kuruyor belediyede komisyon alıyor olay bu.. yalan konuşmayın bari Belediyenin Çorumda trafik falan derdi yok..para gelsinde nasıl gelirse gelsinn...

emre
emre - 3 hafta Önce

belediyenin paraya ihitiyacı var galiba cezalardan pay alacak vatandaşın yararına bir iş değil vaz geçilmelidir.

GÖREN GÖZ
GÖREN GÖZ - 3 hafta Önce

biraz medeni olalım merzifon çevre yolunda bile bu rakamlar yok 50-70 ne hiç mi araç kullanmadınız.trakya ya gidiyorsun 90-100 hangi çağda hangi kafa ile 50-70 yazıyorsunuz. İLGİLİLERE DUYURULUR BU İŞTE DE SINIFTA KALIP REZİL ETMEYİN ÇORUM UN ADINI.

Rant
Rant - 3 hafta Önce

Hadi bunu şu şekil de yapın hangi firma radar kuracak ne kadar paraya anlaşıldı belediye ne kadar para kazanacak vatandaş ın ödeme gücü var mı 50-70 km hız çok az değil mi bla bla bla

Kadir
Kadir - 3 hafta Önce

70 olursa ortalık karışır..82 yapın bari

Sungurlu
Sungurlu - 3 hafta Önce

Kazalara devam Sungurlu'da öyle mi?????

Htc
Htc - 2 hafta Önce

70 km yapılacaksa çok daha fazla olay olur bari 90 km lik hız oksun

SIRADAKİ HABER