Çorum’da okullara 450 güvenlik ve temizlik personeli alınacak

İŞKUR Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında Çorum’da en az ilkokul mezunu güvenlik görevlisi, bakım, onarım ve temizlik alanında personel alımı yapacak.

Çorum’da okullara 450 güvenlik ve temizlik personeli alınacak

FATİH BATTAR

İŞKUR Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında Çorum’da en az ilkokul mezunu güvenlik görevlisi, bakım, onarım ve temizlik alanında personel alımı yapacak.

İŞKUR tarafından uzun süredir beklenen Toplum Yararına Programları (TYP) alımları başladı. İŞKUR Çorum’da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere 9 ay boyunca okullarda 450 güvenlik ve temizlik personeli istihdam edecek.

Başvurular bugün başladı ve 14 Ağustos’a kadar devam edecek. Başvurular İŞKUR gov.tr’den yada ALO 170 üzerinde yapılacak.

Çorum’da okullarda istihdam edilecek 450 güvenlik ve temizlik personelinin kontenjanı ise şu şekilde açıklandı;

Çorum merkez okullarda kontenjan 204, Alaca 40, Boğazkale 5, Dodurga 6, Laçin 5, Mecitözü 15, Oğuzlar 6, Ortaköy 6, Osmancık 40, Sungurlu 40, Uğurludağ 6, İskilip 40, Bayat 25, Kargı 12.”

 İŞKUR tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında istihdam edilmek üzere personel alımları yapılıyor. İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programa Toplum Yararına Programlar denilmektedir. İŞKUR ‘un en çok rağbet gören programı sayesinde her yıl binlerce kişi geçici iş sahibi oluyor.

MEB HANGİ İLLERDE PERSONEL ALIMI YAPILIYOR?

Çorum, Elazığ, Bitlis, Düzce, Sinop, Aydın, Sakarya, Çankırı, Afyonkarahisar, Muş, Bingöl, Kahramanmaraş, Kars, Yalova, Çanakkale ve Bayburt

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Erkeklerde kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,  öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

Kadınlarlarda ise 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar.

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz. TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

HAFTALIK ÇALIŞMA SAATLERİ

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?

- İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

İŞKUR'A NASIL KAYIT YAPTIRILIR?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 14:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nilufer cantegin
Nilufer cantegin - 7 ay Önce

Çok ihtiyacım var eşim işsiz

gokce ozkan
gokce ozkan - 7 ay Önce

Kadinlarda neden 35 yas .daha genc degil

Bir vatandaş
Bir vatandaş - 7 ay Önce

Okulların açılışının ertelenmesiyle, TYP’de ertelendi. Çoğu okulda Mart ayından beri temizlik görevlisi yok, sürekli hijyeni sağlayın deniliyor. Kim yapacak temizliği. Ne olurdu ertelemeseydiniz de okullarda düzgünce temizlik yapılsaydı. Zaten verilen bir kişi, o da yüz yüze eğitim başladıktan sonra gelir. Sonra deniliyor ki okullar açılsın.

Hacer
Hacer - 7 ay Önce

İşe başlama tarihi belli mi ne zaman

Kazınan turkmen
Kazınan turkmen - 6 ay Önce

Benim bu ise çok ihtiyacım var eşim işsiz uçtan çocuğum zordurumdayim

tarık
tarık - 3 ay Önce

Yeni evliyim ise cok ihtiyacim var 05386430385 hala eleman alimi varsa araya bilirmisiniz yasim 18

SIRADAKİ HABER