‘Çorumgaz’ın onayı olmadan tesisatlara müdahale edilmemeli’

Dün gece saatlerinde Stad Sokak’ta bir apartmanda meydana gelen doğalgazdan zehirlenme olayının ardından Çorumgaz’dan açıklama geldi.

‘Çorumgaz’ın onayı olmadan  tesisatlara müdahale edilmemeli’

Dün gece saatlerinde Stad Sokak’ta bir apartmanda meydana gelen doğalgazdan zehirlenme olayının ardından Çorumgaz’dan açıklama geldi.

Çorumgaz ekiplerinin ihbar üzerine olay yerine intikal ederek gerekli önlemleri aldığının belirtildiği açıklamada, “Yapılan tespitte tesisatta herhangi bir doğalgaz kaçağının bulunmadığı, şofbenden sızan atık baca gazının ortama yayılması sonucu hadisenin oluştuğu görülmüştür. Problemin yaşandığı binanın ısınma sisteminin merkezi sistem olarak projelendirildiği, zehirlenmenin yaşandığı dairenin ise sadece ocakta gaz kullanmak için projelendirildiği belirlenmiştir. Olayın yaşandığı dairede, daha önce LPG ile kullanılmış olan şofbenin şirketimizin onayı olmaksızın doğalgaz tesisatına bağlandığı, şofbenin bacasının ‘te’ parçası kullanılarak aspiratör bacasına bağlandığı, doğalgaz kaçaklarına karşı en önemli emniyet unsuru olan menfezin streç naylonla kapatılarak içeriye temiz hava girişinin önlendiği görülmüştür. Hiç bir kural gözetilmeden,  hiçbir emniyet ölçüsü dikkate alınmadan, hatta mevcut menfez de kapatılarak tesisata bağlanan bu cihazın çalıştırılması sonucunda kaçınılmaz vaka yaşanmıştır” denildi.

Açıklamada, bu vakanın oluşumundaki zincirleme hatalar şu şekilde özetlendi:
“Çorumgaz’ın onayı olmaksızın gazlı tesisata müdahale edilmiştir. Bu müdahale sırasında bir yangın / patlama yaşanmamış olması ayrı bir şanstır. Hiçbir vasfı olmayan yetkisiz kişilere iş yaptırılarak tehlikeye davetiye çıkarılmıştır. Doğalgaz tesisatlarının sertifikalı firmalarımızın yine sertifikalı ustalarına yaptırılması yasal bir zorunluluktur. Ancak vatandaşlarımız daha az bedel ödemek adına bu tür şahıslara iş yaptırarak hem kendi hayatlarını hem de başkanlarının hayatlarını riske atabilmektedir. İçeriye yanma havası sağlayan menfez,  daire sakinlerince müdahale edilerek işe yaramaz hale getirilmiştir. Menfezler kapatıldığı zaman bulunduğu alana temiz hava girişi mümkün değildir. Bir de aynı alana hiçbir standarda uymayan cihaz bağlandığında, her türlü olumsuzluk beklenmelidir. Vatandaşlarımız gaz açıldıktan sonra içeriye soğuk geldiği gerekçesiyle menfezleri ya tamamen iptal etmekte, ya da bu vakada olduğu gibi üzerini kapatarak işe yaramaz hale getirmektedir. Oysa menfezlerin ortam sıcaklığına etkisi ihmal edilecek kadar cüz’idir. Daha önce LPG ile çalışan bir cihaza doğalgaz bağlanmıştır. Bu dönüşümün de yetkili servisler tarafından yapılması zorunludur. Bacalı bir cihaz olan şofben bacasız kullanılmıştır. Her ne kadar görünüşte bacaya benzer bir bağlantı olsa da bu bağlantı yok hükmündedir. Bu cihaz çalıştırıldığında atık gazın tamamen dışarıya atılması mümkün değildir. Dışarıya atılamayan atık gaz, menfezin kapatılmasıyla CO (karbonmonoksit) olarak içeriye dolmuştur. Şartnameye uygun olarak kullanıldığında doğalgaz en güvenli yakıttır. Esasen bilinen işlem akışı zorlanmadığında şartlar otomatik olarak sağlanmaktadır. Ucuz işçilik veya ucuz cihaz bahanesiyle işleyişe müdahale edildiğinde hiçbir değerle ölçülemeyen vakalar yaşanabilmektedir. 

Bu vaka ucuz atlatılmış bir vaka olarak nitelenebilir. Can kaybı yaşanmadığı gibi yaralı vatandaşlarımız da hafif şekilde etkilenmişlerdir. Ancak bazı anlayışlar terk edilmediği sürece her an daha ağır vakalarla karşılaşılması da söz konudur.”
Çorumgaz’ın açıklamasında böyle bir sonuçla karşılaşmamak için uyulması gereken kurallar şöyle sıralandı:

“Menfezler asla kapatılmamalıdır. Çorumgaz’ın onayı olmadan tesisatlara müdahale edilmemelidir. Çorumgaz’dan sertifika almayan firmalara iş yaptırılmamalıdır.

Sertifikasız ve / veya sertifikalı bir firmada kayıtlı olmayan ustalar muhatap alınmamalıdır. Her türlü şikayet için 444 0 187 no’lu hattımıza bilgi verilmelidir. Acil bildirimler için telefon numaramız 187’dir. Bu vesileyle yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diler, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu ve mutlu yıllar dileriz.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gazzzz
Gazzzz - 1 ay Önce

Kardeşim tamam şirketinizin ustalarına iş yaptıralım ama onlarda azıcık iş için dünyanın parasını istiyor. Zaten ekonomik sıkıntısı olan vatandaş mecburen çok daha uygun fiyata başka kişilere yaptırıyor. Biraz vijdanli olunda az para alın. Vatandaş da size yaptırsın

SIRADAKİ HABER