Doç. Dr. Hasan Aktaş’tan kitap imza günü

Bayburt Üniversitesi Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Doç. Dr. Hasan Aktaş kitap imza günü düzenleyecek.

Doç. Dr. Hasan Aktaş’tan kitap imza günü

HURŞİT BOZKURT
Bayburt Üniversitesi Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Doç. Dr. Hasan Aktaş kitap imza günü düzenleyecek.

Hürriyet Parkı önünde bugün ve yarın kurulacak olan imza standında okurları ile buluşup kitaplarını imzalayacak olan Doç. Dr. Aktaş, 59 kitabını Çorumlu okurları ile buluşturacak. 

Kendisi gibi yazar olan ve kitaplarının editörlüğünü yapan eşi Bedriye Aktaş ve meslektaşımız İsmail Kabakdere ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Doç. Dr. Hasan Aktaş, kitapları ve çalışmaları hakkında Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Taşkan’la sohbet etti. 

Kültürel anlamda geçmiş birikimlerin ortaya çıkarılması ve akademik kaynaklar olarak geleceğe taşınması konusunda önemli hizmetleri bulunan Doç. Dr. Hasan Aktaş, özellikle gençlerin geçmiş kültürlerle yoğrulup geleceğe emin adımlarla yürümesi için ortaya koyduğu başarılı çalışmalarıyla tanınıyor. 

Doç. Dr. Hasan Aktaş kimdir?
Şair, edebiyat araştırmacısı. 3 Mart 1960, Dikenli köyü / Dodurga / Çorum doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamladı. Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1986) mezunu. Lisans tezi: “İsmail Beliğ Efendi / Güldeste-i Riyâzî-i İrfan.” DTCF‘den mezun olduktan sonra bir süre de Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde okudu. Bu öğrenimini sırasında Konya‘da yayımlanmakta olan Sözcü gazetesinin kültür ve edebiyat sayfalarını yönetti.

Yüksek lisans çalışmasını 1991‘de “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Divan Şiiri Etkileri” adlı teziyle İnönü Üniversitesi SBE‘de tamamladı. Doktorasını da 1997‘de aynı yerde “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Divan Şiiri Motif Mazmunlarından Yararlanma” konulu teziyle bitirdi.

1990-92 yılları arasında Kırkambar kültür-sanat-edebiyat dergisi ile birlikte Kırkambar Yayınevinin sahipliği ve editörlüğünü üstlendi. 1988-97 arası MEB‘e bağlı çeşitli ortaöğretim kurumlarında Türkçe-edebiyat öğretmenliği ve idarecilik görevlerinde bulundu. 1992-97 arasında Albatros Yayınevi’nin editörlüğü ve yayın danışmanlığını yürüttü. 1998-2001 yılları arasında Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi TDE Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapan Aktaş, Edirne’de Yort Savul Yayınları ve Semender dergisinin editörlük ve yayın danışmanlığını yaptı.

Yazı ve şiirleri Köprü, Sur, Kırkambar, Yeni Dergi, Yedi İklim, Aryaevi, Ozan Ağacı, Hece, Şahdamar, Littera, Folklor-Edebiyat, Turnalar, Gezgin ve Semender gibi dergilerde yayımlandı.

ESERLERİ:
ARAŞTIRMA-İNCELEME-ELEŞTİRİ: İsmet Özel‘in Amentüsü - Metin Dilbilimsel Bir Çözümleme (2000), Çağdaş Türk Şiirinde Din ve Tasavvuf (2001), Modern Türk Şiirinde Edebî Sanatlar (2002), Çağdaş Türk Şiirinde Tarihî Şahsiyetler ve Eserler (2002), Yeni Türk Şiirinde Mevlânâ Okulu ve Misyonu (2002), Yeni Türk Şiirinde Yunus Emre Okulu ve Misyonu (2002), Yeni Türk Şiirinde Hallâc-ı Mansûr Okulu ve Misyonu (2003), Yeni Türk Şiirinde Şeyh Bedreddin Arkeolojisi ve Doktrini (2003), Çağdaş Türk Şiirinde Coğrafya (2003), Klasik Türk Şiirinde Edebî Sanatlar (2003), Çağdaş Türk Şiirinde Kuşlar (2003), Yeni Türk Şiirinde Seyyid Nesîmî Okulu ve Misyonu (2004), Modern Şairlerin Perspektifinden Osmanlı Padişahları (2005), Yeni Türk Şiirinde Hacı Bektaş-ı Velî (2005).
ŞİİR: Çocuklar Yunusu Denize Bağışladılar (2003), Aşeke (2004), Semender Mumyaları (2005).
ANTOLOJİ: Yeni ve Çağdaş Alman Şiiri Antolojisi (1993).

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER