Doğu Türkistan’da kamplarda etnik temizlik endişesi artıyor

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı, Çin’in asimilasyonuna ve işkencelerine maruz kalan Doğu Türkistanlı müslümanlar için, tüm Türkiye olarak sosyal medyadan seslerini yükselteceklerini belirtti.

Doğu Türkistan’da kamplarda  etnik temizlik endişesi artıyor

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı, Çin’in asimilasyonuna ve işkencelerine maruz kalan Doğu Türkistanlı müslümanlar için, tüm Türkiye olarak sosyal medyadan seslerini yükselteceklerini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, pandemi ve acil durum ilan etmesine rağmen Çin ve BM toplama kamplarına kapatılan insanların hayati tehlikesiyle ilgili bir açıklama yapmadığını kaydeden Selim Özkabakçı,  “Toplama kamplarında toplu halde sıkış sıkış tutulmakta olan masum insanlar ciddi bir koronavirüs tehlikesiyle karşı karşıya. Kamplarda birçok insan, aşırı kalabalık ve hijyenik olmayan koşullar nedeniyle ciddi hastalıklara yakalanıyor. Çinli yetkililer ‘devlet sırrı’ diyerek salgının Doğu Türkistan’da ne kadar yayıldığıyla ilgili olarak konuşmayı reddediyorlar ve bilgi vermiyorlar. Tüm dünyada virüsün yayılma hızını durdurmak için insanların toplanması yasaklanırken Çin, 3 milyona yakın insanı toplama kamplarında tutuyor.
Uygur Türkleri arasında koronavirüs salgınının özellikle kamplarda ‘etnik temizlik’ için bahane olarak kullanılacağı endişesi giderek artıyor sansür ve engeller nedeniyle ülkede bulunan kampların sayıları ve nerede bulundukları tam olarak bilinmiyor. Ülkede, 1200 civarında kamp olduğu tahmin ediliyor. #DoğuTürkistanıUnutmadık” dedi.    

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 20:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mhstf
Mhstf - 1 yıl Önce

Bu zulüm de bitecek belasını versin zalimlerin tümüne yüce ve kahhar olan Allahım

Dürüst
Dürüst - 1 yıl Önce

ALLAH'IM Doğu Türkistan Türklerini kardeşlerimizi Uygur Türklerini sana emanet ettik sen muhavaza eyle YARABBİM kâfirlere fırsat verme ALLAH'IM

Mambo
Mambo - 1 yıl Önce

Reisten yardım isteyin

Ferhat
Ferhat - 1 yıl Önce

Çin malı kullanır çini protesto edersiniz. Hergün coca-cola alırsınız Amerika israili protesto edersiniz. Siz nasıl müminsiniz

SIRADAKİ HABER