Eğitim Sen’den sınav tarihlerine tepki

Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenen YKS’nin 27-28 Haziran’a alınmasını, ayrıca salgın tamamen ortadan kalktıktan sonra yapılması gereken LGS’nin 20 Haziran tarihinde yapılmasına karar verilmesini anlamak kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti. 

Eğitim Sen’den sınav tarihlerine tepki

Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenen YKS’nin 27-28 Haziran’a alınmasını, ayrıca salgın tamamen ortadan kalktıktan sonra yapılması gereken LGS’nin 20 Haziran tarihinde yapılmasına karar verilmesini anlamak kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti. 

Sınav tarihlerinin, öğrencilerin üstün yararı ve aynı zamanda da öğrenciler, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığı gözetilerek planlanmasının gerektiğini kaydeden, Ali Ekber Beyaz “Ancak, siyasi iktidarın öncelikleri ile eğitimcilerin, öğrencilerin ve velilerin önceliklerinin aynı olmadığı görülmektedir. Sınavların Haziran ayı içerisinde yapılması kararının alınması, siyasi iktidarın insan ekonomik öncelikleri insan sağlığına tercih ettiğini bir kez daha göstermiştir. Bu kararın, yaşanan ekonomik krizin etkilerinin emekçiler açısından hafifletilmesine katkısının olmayacağının bilinmesi gerekir. Krizle ilgili gerçekçi adımlar atmak yerine, kısa vadede turizm gelirlerinin artması için sınavları öne almak siyasi iktidarın tercihlerini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Yapılan tercih ve alınan karar öğrencilerimizin eğitim hakkı ve geleceğinden yana değildir. Yapılan tercih öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığından yana değildir. Yapılan tercih uzaktan eğitime erişimi olmayan yoksul öğrencilerden yana değildir.  Yapılan tercih sınav kaygısı yaşayan öğrencilerimizden yana değildir. Yapılan tercih eğitim aracılığıyla yaşamını belirlemeye çalışan öğrencilerimizden yana değildir. Yapılan tercih çocukların iyi bir geleceği olması için çırpınan velilerimizden yana değildir. YKS’nin yeniden Haziran ayına alınmasına dönük tepkilerden sonra YÖK tarafından yapılan açıklama ile TYT süresi uzatılmış, yerleştirmeye esas baraj puanı 180’den 170’e düşürülmüş ve 12. sınıfın ikinci dönem konuları sınav kapsamından çıkarılmıştır. Son anda yapılan bu değişikliklerin kamuoyunda oluşan tepkinin azaltılması amacıyla yapıldığı görülmektedir. Bu değişikliklerin sonuçları etkilemeyeceği de bilinmelidir. Yine LGS’de ilk defa her öğrencinin kendi okulunda sınava gireceği sanki büyük bir yenilik gibi kamuoyuna sunulmaya çalışıldı. Ancak, MEB yetkililerine bunun daha öncede uygulandığının hatırlatılması gerekmektedir. Öğrencilerin ve eğitimcilerin taleplerini, sağlıklarını, kaygılarını dikkate almadan karar alınmasının kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Meselenin sadece bir takvim meselesi olmadığının görülmesi gerekmektedir. Yapılması gereken, sınavların içerik, biçim, uygulama şekli dâhil olmak üzere yeniden değerlendirilmesidir. Uzaktan eğitime erişimi olmayan öğrencilerin yaşayacağı mağduriyeti giderecek şekilde sistem yeniden kurgulanmak durumundadır. Var olan durumda yapılacak sınavlara tüm öğrenciler eşit koşullarda hazırlanmadığı için, bu sınavlar yoksul öğrenciler açısından olumsuz sonuçlar üretecektir. Standartlaşmış ve merkezileşmiş sınavların yarattığı eşitsizlikleri yok sayarak kararlar alınmamalıdır.

Eğitim Sen olarak, uzun vadede standartlaşmış merkezi sınavların kaldırılmasını, kısa vadede de MEB ve YÖK’ün alınan kararları gözden geçirmesini ve yaşadığımız dönemin gerçekliğine uygun şekilde yeniden bir planlama yapması gerektiğini düşünmekteyiz. Öğrencilerimizin geleceğini belirleyecek bu sınavların, salgın tehdidinin tamamen ortadan kalktığı bilim insanları tarafından açıklanana dek yapılmaması gerekmektedir. Öğrencilerimizin eğitim hakkı için verilecek mücadele aynı zamanda ortak geleceğimiz içindir. Geleceğimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz” şeklinde kaydetti. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 20:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dürüst
Dürüst - 9 ay Önce

Bizde tepki gösteriyoruz karışma işlerimize,sen sınavdan sınav gününden ne anlarsın sen önce beğendiğin chphdpkk fetoipsizlere tepki göster. Bak koronada Meslek liseleri üniversiteler Maş ALLAH birbiri ardına buluş yaptı ve ihraca başlandı. Demekki ne imiş bu işi BU iyi biliyormuş çapulcular a düşmedi konuşmak

Yine mi açtın ağzını.
Yine mi açtın ağzını. - 9 ay Önce

Tamam tamam kabul ettik sen en büyük konuşkansın.Ne desen haklısın .He he.senin dediğin olsun.
Yahu bir sus.sus.
Bilim adamları konuşsun.

Serkan ballı
Serkan ballı - 9 ay Önce

Her seye itiraz yatmaya alıştılar ne olur biraz çalışın

SERHAT SEVDALI
SERHAT SEVDALI - 9 ay Önce

Laf olsun diye bir şeyler söylemeyin, bir kez olsun hakkı söyleyin..... Haaa bu arada sen ve avanen çok beklersiniz ALLAH' ın izniyle bu badireyi de milletçe atlatacağız inşaAllah...

Ugur bey
Ugur bey - 9 ay Önce

Yav he he

eğitici
eğitici - 9 ay Önce

bu sendikanın hiç pkk yi kınadığını veya eleştirdiğini duyan varmı. olmaz zira aynı işi biri silahla yapıyor bunlar eğitimle

biri
biri - 9 ay Önce

seni hiç sevmem fikirlerine de karşıyım. ama bu sefer haklısın aeb

eğitimci
eğitimci @biri - 9 ay Önce

bunları tekamacı var muhalefet,iki aydır maaş alıp yangel yat maaş ekders al gene riv riv başka bir halt yok

Dokunmayın
Dokunmayın - 9 ay Önce

Sırf konuşmuş olmak için ağzınızı çalıştıracağınıza keşke kafayı çalıştırsaydın.Her şeye itiraz ve karşı çıkma size ne kazandıracak?Bilim kuruluna saygı.Fikre saygı.Emeğe saygı.çocuklara saygı ve eğitime saygı.Bunları düşünün.Adamlar Her şeyi düşünüp açıklama yapıyor sen buna şöyle larşı çıkayım şuna şöyle bir şey bulalım karşı çıkalım derdindesin.Olumlu olan şeyleri övmeyi öğren biraz.Biraz sevgi al içine.Yoksa hayatı kendine de etrafına da çekilmez kılarsın.
Allah kurtarsın.


SIRADAKİ HABER