‘Emeğin karşılığını alma zamanı geldi’

Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pehlivan, Çorum Şeker Fabrikası’nın 2021 yılı kampanya döneminin tarım sektörüne, üreticilere, bölgeye ve fabrika çalışanlarına hayırlı olmasını diledi.

‘Emeğin karşılığını  alma zamanı geldi’

Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pehlivan, Çorum Şeker Fabrikası’nın 2021 yılı kampanya döneminin tarım sektörüne, üreticilere, bölgeye ve fabrika çalışanlarına hayırlı olmasını diledi.

Üreticilerin tarlada verdiği emeğin, gayretin neticesini alacağı şeker pancarı alım kampanya döneminin başladığını hatırlatan Pehlivan, “Çorum Şeker Fabrikası yapmış olduğu yenilikler ve yatırımlarla yeni bir kampanya dönemine daha girmiş bulunmaktadır. Fabrikamızın kampanya döneminde gerek söküm, gerek nakliye, gerek tesellüm, gerekse fire ve polar konularında üreticilerimizi mağdur etmeyeceklerini ümit ediyorum. Başta fabrika yöneticileri ve idarecileri olmak üzere kampanya boyunca çaba gösteren tüm fabrika çalışanlarına, ürününü teslim için fabrikaya nakleden çiftçi ve nakliyeci kardeşlerimize kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Şeker pancarı tarımının, ülkemizde sözleşmeli üretimin ilk örneklerinden biri olup, tarımın sanayiye entegre olmasını sağladığını ve gıda sanayinin temel taşını oluşturduğunu ifade eden Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pehlivan, “Nakliye ve hizmet sektörlerine doğrudan katkı sağlayan şeker pancarı, çiftçiyi tarlaya ve köye bağlayan, ailenin tüm fertlerine çalışma ve istihdam imkânı sağlayan, yan ürünlerinin tamamı değerlendirilen bir bitki olmasının yanı sıra, üretim ve işlenme periyodu içinde kullanılan girdiler ile birçok sektörde dolaylı olarak katma değeri artırıcı önemli bir rol oynamaktadır. Pandeminin olumsuz etkilerine, yüksek enflasyon ve girdi maliyetlerindeki %50’lerin üzerindeki artışlara, iklimsel sıkıntılara ve sulama sıkıntılarına rağmen, aylarca çalışan, alın teri döken, bıkmadan usanmadan nasırlı elleriyle toprağı işleyerek tohumdan şeker pancarı üreten değerli çiftçilerimizin artık emeğinin karşılığını alma zamanı gelmiştir. 
Kısa bir süre önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2021 yılı A kotası şeker pancarı alım fiyatı ton başına 420 TL olarak açıklanmıştır. Tüm üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” diye açıklama yaptı. (Haber Merkezi) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER