Engellilerin otobüs çilesi ne zaman bitecek?

Son zamanlarda sıkça şikayet konusu olan engellilerin otobüs çilesi, her geçen gün artarak devam ediyor.

Engellilerin otobüs çilesi ne zaman bitecek?

HABER/YORUM: EROL TAŞKAN
Son zamanlarda sıkça şikayet konusu olan engellilerin otobüs çilesi, her geçen gün artarak devam ediyor.

Engelli aracıyla halk otobüslerine binmek isteyen engelliler, çoğu kez otobüs şoförü tarafından hak etmediği muamelelere maruz kalıyor. 
En sonuncusu önceki gün yaşandı. İki ayağı olmayan bir engelli kardeşimiz, otobüs şoförü tarafından rencide edildi. Üstelik engeline bakılmadığı gibi, onun bir bayan olmasının bile hükmü olmadı. İlgili makamlara şikayet yapıldı ve sonucu da merakla bekliyoruz. 

Fakat şikayetle sonuç alınamayacağı, bu meselenin önce vicdan, sonra hak meselesi olduğunu unutan gönüllere ne ceza verirseniz verin nafile. Madem otobüs engelli rampası ile donatılmış, o kardeşimizi neden otobüsüne almazsın? Eğer ki denildiği gibi rampa arızalı ve kendiliğinden açılmıyorsa, el yordamıyla açıp, kardeşimizi içeri almak o kadar mı zor?

Otobüste bulunan kimi gençlerin gönüllü yardım etmek istemesine bile kardeşimizin otobüse binmesine yetmiyorsa, sözün bittiği yerdeyiz demektir. 

Kimse kusura bakmasın ama, herhangi birisinin otobüs hizmetlerinden yararlanmak ne kadar hakkı ise, engelli kardeşlerimizin de bu hizmetlerden yararlanmak en tabi hakkıdır. Kimse onlara lütufta bulunur gibi kasıntıya girmesin. 
Engelliye saygı ve öncelik, evvela vicdan, ahlak ve insanlık görevidir. Sonrasın da kanunla korunan bir haktır. Engelli bir insanın, bir uzvunun eksik olması, onu kimsenin karşısında hakir ya da zavallı hale getirmez. İşinden yüksünen varsa, lütfen o işi yapmasın. Her otobüsün engelliler için ulaşılabilir olması gerekirken, birkaç otobüsle kifayet edilen bu memlekette, tüm engellilerin vebali, bu konulara zorluk çıkaranların, bu meseleye şeş-beş bakanların üzerine olsun. 

Bizim gözümüzde de, gönlümüzde de engelli kişiler, haksız olduğu yerde bile 1-0 öndedir ve haklıdır. Siz engelli kardeşlerimizin ve ailelerin yaşadığı zorluk karşısındaki tepkilerini sadece o an için sanıyorsanız yanılırsınız, zira onlar yıllardır duyarsız insanların kendilerini ikinci sınıf insan gibi görmelerinin öfkesi ve tepkisiyle yaşıyor. Birikmiş o gönül kırgınlığının muhatabı olmaktan kaçının, çünkü Allah korusun kim ki engelli kardeşlerimizin ahını aldı, bilin ki iki yakası bir araya gelmez. Almayın o ahı. Almayın o bedduayı. Siz siz olun onların duasına talip olun ki, insan olmanın erdemini gönlünüzde gururla hissedebilesiniz.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali cantaş
Ali cantaş - 3 hafta Önce

HALK OTOBÜSLERİNİ BELEDİYENİN KENDİ ŞOFÖRLERİ İLE HİZMET VERMEDİKCE ÇOK ŞİKAYET ALIR O EMEKLİ ŞOFÖRLER HALK OTOBÜSLERİNİN KAMU HİZMETİ YAPTIĞINI BİLMİYOR ŞAHSİ ARABASI OLDUĞUNU ZANNEDİYORLAR

Ağzına Kalemine Sağlık
Ağzına Kalemine Sağlık - 3 hafta Önce

Erol kardeşim senden Allah razı olsun. Toplu taşıma işi kamu tarafından yapılmadığı sürece bu manzaraları daha çok görürüz. Maalesef ilimizdeki firma bu işi hak etmiyor ve buna yetkili makamlar çözüm üretmekte aciz kalıyor. Siyasilerin oy kaygısı ile Çorum halkına bu zulmü çektirmeleri ayrıca bir hezeyan. Ancak daha çok oy kaybına uğradıklarını fark ettiklerine iş işten geçecek. Bir firmayı 250 bin kişiye tercih ediyorlar. Kimsenin ekmeği ile derdimiz yok ancak kimsede yemek yediği çanağı pisletmeyecek işini adam gibi yapacak ama nerde yıllardır rezillik diz boyu.

adım soyadım
adım soyadım - 3 hafta Önce

Temel kamu hizmetleri özelleşirken alkış tutarsak böyle ağlarız işte. O personel kamu personeli olsa bir soruşturma bir aylıktan kesme uygulansa idi bakın nasıl kuzu gibi oluyordu. Aama şimdi şirketin vicdanına kalmış. Umarız tekrar etmez.

SIRADAKİ HABER