Hasanpaşa Halk Kütüphanesi’nin kapasitesi ihtiyacı karşılamıyor

Hasanpaşa Halk Kütüphanesi’nin artan yoğunluk karşısında kapasitesi yetersiz kalıyor.

Hasanpaşa Halk Kütüphanesi’nin  kapasitesi ihtiyacı karşılamıyor

FATİH AKBAŞ
Hasanpaşa Halk Kütüphanesi’nin artan yoğunluk karşısında kapasitesi yetersiz kalıyor.

Kütüphaneyi kullananlar çağın şartlarına uygun ve daha büyük bir kütüphane yapılmasını istiyorlar.
1963 yılında ‘Kütüphane Yaptırma Derneği’ tarafından Belediye’nin tahsis ettiği arsa üzerine Özel İdare’nin katkılarıyla inşa edilen Hasan Paşa Halk Kütüphanesi’nde aradan geçen sürede yoğunluk arttı. Zaman zaman tadilat çalışmaları yapılsa da kütüphane fiziki olarak talebi karşılayamaz hale geldi. 

Kütüphaneyi kullanan vatandaşlar, hem yoğunluktan hemde fiziki şartların yetersizliğinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, “Ders çalışmak, sınavlara hazırlanmak yada kitap okumak için kütüphaneyi kullanıyoruz. Ancak mevcut kapasitenin talebi karşılayamamasından dolayı yer bulamadığımız günler oluyor. Bu durumlarda ya yer boşalmasını bekliyoruz yada evimize gidip dersimize yada sınavımıza çalışıyoruz. Kütüphanenin mevcut yerine çağın şartlarına göre dizayn edilmiş büyük ve modern bir kütüphane yapılmasını istiyoruz” diyerek taleplerini dile getirdiler.

Hatırlanacağı gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ile Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş 2019 yılı Kasım ayında Çorum’a gelerek İl Halk Kütüphanesi ve Hasanpaşa Halk Kütüphanesi’nde incelemelerde bulunmuşlardı. Bu ziyaretin ardından konu ile ilgili Bakanlık düzeyinde bir çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2020, 20:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 5 ay Önce

17 yıllık akp ikdidarı döneminde ülkede yapılmayan tek şeytiyatro salonları ve kütüphanelerdir çorumda olduğu gibi çorumda stat spor salonu imam hatip lisesi ve onlarca cami belediye tarafından yapıldı ama ne belediye ne merkezi kükümet bir kütüphane yapmadı hasanpaşa kütüphanesi şehir yüz bin nüfusken yapılmış üçyüz bin nüfus oldu hala aynı lütüphane etüt merkezlerine gitme imkanı olmayan öğrenciler yer kapmak için sabahın erken saatlerinde oraya gidiyorlar bu kütüphane çorum için bir utançtır tabi bu utanç halka ait değil halkın seçtiği siyasilere aittir ama nafile sayın vekiller ve sayın valimizi bir gün hasanpaşa halk kütüphanesinde inceleme yapmaya davet ediyorum ve bir an evvel eski stadın olduğu bölgeye dev bir kütüphane yapılması için sayın valimiz den istiyoruz

@corumsever
@corumsever - 5 ay Önce

Hepimiz biliyoruz ki gençlerimiz sınava hazırlık çalışmaları için bu kütüphaneyi kullanıyor.Ozaman kadeş meydanında bulunan boş yapılar gençlerimizin hizmetine açılsın sorun çözülmüş olur

murat
murat - 5 ay Önce

Kütüphane falan değil buralar. Ders çalışma yeri olmuş.
E o da güzel. kimsenin kimseye zararı yok.

SIRADAKİ HABER