Hayvan hakları için eylem yaptılar

Çorum'da bir grup hayvansever, hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması talebiyle eylem yaptı. 

Hayvan hakları için eylem yaptılar

Çorum'da bir grup hayvansever, hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması talebiyle eylem yaptı. 

Çorum Bilgi Kültür ve Turizmi Geliştirme Destekleme Derneği (BİKTUDER) Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri ile hayvanseverler, hayvan haklarına yönelik taleplerini dile getirmek üzere Hürriyet Meydanı'nda bir araya geldi. 

"Can veririz ama canlarımızı vermeyiz" sloganıyla eylem yapan hayvanseverler, ellerinde "Hayvana şiddete hayır", "Katliam yasa tasarısını istemiyoruz", "Hayvanların yaşamları yasalarla koruma altına alınsın", "Ölüm yasasına hayır" yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Şeyda Çimen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, hayvanlara yönelik şiddet ve işkencelerin artması karşısında, bu suçların Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınması yönünde çalışma yapılması için talimat verdiğini hatırlattı.

Bu talimat üzerine ilgili bakanlıkça yürütülen hazırlık çalışmalarının, istenilen yönde olmayıp sokak hayvanlarını toplu barınaklara hapsetmeyi öngören düzenlemeler içerdiğini ileri süren Çimen, "İzle-denetle kılıfı altında yüzbinlerce hayvanın devasa toplama kamplarına kapatılmasını içeren yasa tasarısının katliamlar getireceğini ve bunun yanında sokak hayvanı sayısında da artışlara sebep olarak kırsalda yaşayan halktan gelen şikayetleri çözmekten ziyade büyüteceğini Cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Çimen, Hayvanları Koruma Kanunu'nun TCK kapsamına alınarak işkence, tecavüz, öldürme suçlarının 2 yıl 1 aydan başlamasını, kanunu uygulamayan belediyelere idari yaptırım uygulanmasını, hayvanlar üzerindeki vahşete ve zulme son verimesini, internet, dükkan ve üretim çiftliklerindeki satışların 5 yıl yasaklanmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi. 

(AA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayvanları seviyoruz tamam,,birazdan insan haklarına sahip çıkmamız,TV Kerim akşam kanallarında,kedi kurtarma operasyonlarından bıktık,,
Hayvanları seviyoruz tamam,,birazdan insan haklarına sahip çıkmamız,TV Kerim akşam kanallarında,kedi kurtarma operasyonlarından bıktık,, - 2 yıl Önce

İlhan Can
İlhan Can - 2 yıl Önce

İnsan haklarını aklınıza getiriyorsak bu çok güzel İnsan Haklarını da savunmasınıda sizden bekliyoruz kuru laf değil

Gamze
Gamze - 2 yıl Önce

Neden rahatsız oldunuz hayvan hakkını arayanlardan.Insan haklarını savundunda ayagından mi tuttuk gereksiz yorumlara gerek yok.Hayvan haberinden bıkmış bizde sizin gb sekli insan olup vicdanı olmayanlardan bıktık gereksizler

SIRADAKİ HABER