‘İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz’

CHP Çorum İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, İstanbul Sözleşmesinden kesinlikle vazgeçmeyeceklerini belirterek, “İstanbul Sözleşmesi onurumuz, onurumuzu kimseye ezdirmeyiz” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz’

CHP Çorum İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, İstanbul Sözleşmesinden kesinlikle vazgeçmeyeceklerini belirterek, “İstanbul Sözleşmesi onurumuz, onurumuzu kimseye ezdirmeyiz” dedi.

CHP Çorum Kadın Kolları, parti binasında basın açıklaması yaparak, kadınlara yönelik cinayetleri ve şiddeti eleştirdi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Hanim Ergül ve Kadın Kolları üyelerinin katılımı ile düzenlenen toplantıda konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, “Bir günde bir imza ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi bir günde yazılmadı. Eşitlik mücadelesi, yaşam mücadelesi hakkını korumak için yazıldı” ifadesini kullandı.

Anar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara hareket etmesini ve ayrıştırıcı bir dil kullanmasını da kabul etmediklerini bildirerek, “Türk milleti ve kadınlar olarak bu küfürlü dili kabul etmiyoruz, şiddetle reddediyoruz. AKP’li kadınlardan da aynı tepkiyi görmek istiyoruz. Bazı küfürler asla sineye çekilmez” diye konuştu.

Anar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Kadın Kolları olarak, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz kararımızı tekrar ediyoruz.  28 Nisan’da Danıştay’a açılan İstanbul Sözleşmesinin feshinin iptali için açılan davanın 7 Haziran’da duruşması vardı. Buradan çıkacak kararın adaletli olmasını istiyoruz. Tarihi bir sorumluluk, kadınların yaşam hakkı ile ölüm arasında bir karardır. Toplumun yarısı olan kadınların yaşam hakkı ile tek adamın kararı arasında bir karardır. Onun için İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi onurumuz, onurumuzu kimseye ezdirmeyiz. Bir günde bir imza ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi bir günde yazılmadı. Eşitlik mücadelesi, yaşam mücadelesi hakkını korumak için yazıldı. Kadınların yaşamı boyunca sağlanamayan adalet mücadelesini aramak için yazıldı. Eğer yaşam hakkımıza sahip çıkmazsak kadınlar her gün evde, sokakta, işyerinde öldürülmeye devam edecektir. Her gün kadın ölümleriyle karşı karşıyayız. Geçen hafta ilimizde sokak ortasında bir caninin ayrılma aşamasında olan eşine, kayınvalidesine ve baldızına saldırması ve baldızını öldürmesini yaşadık. Her seferinde bir daha böyle olay yaşamayalım dileğinde bulunuyoruz ama bu cinayetler işlenmeye devam ediyor, aileler parçalanıyor, çocuklar ortada kalıyor, psikolojisi bozuluyor, böylece toplum bozuluyor ve bir çıkmaza doğru gidiyor. Onun için İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Bir kadın kendisi için ayağa kalktığı an bütün kadınlar için ayağa kalkar. Kadın direnişi kadına mirastır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 17:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
AdAm
AdAm - 3 hafta Önce

Avrupa mentalitesi ile hazirlanip her seyi notrleyen bu sozlesmeyle cozemezsiniz meseleyi Adam gibi cocuk yetistirip kiz erkek evladi ayirt etmeyip esit davranmayi ta cocukken asilarsaniz ancak cocuklarinizi guzel yetistirin sayin Chp li kadinlar ve erkekler zihniyetinizi degistirin

MİLLETİN ADAMI
MİLLETİN ADAMI - 3 hafta Önce

.Sosyal olarak çökmüş batının kendi sapkınlıklarını, sözde kadın hakları kamuflajı ile başka toplumlara dayatma biçimi olan bu sözleşmenin tek amacı; ben battım siz de benimle gelin demektir. Anayasamız ve daha da güçlendirilmiş yasalarla, kadın haklarını korumaya gücümüz yeter bizim.. Gölge etmeyin başka ihsan istemez...

Veli
Veli - 3 hafta Önce

Nursuz bunlar tiplerine bakarmisin

fikretya
fikretya - 3 hafta Önce

Ne olduğunu bile bilmiyorsunuz ki ?

Okur
Okur - 3 hafta Önce

Zaten her türlü rezilliği yapıyorsunuz pkk ile iş birliği dahil abd nın uşağı chp

corumlu19
corumlu19 - 3 hafta Önce

bu sözleşme müslüman türk milleti adına adılmış en büyük onursuzluktur..kadının onurlu değerli olduğunu görmek isteyenler kitabımızı acıp ona göre hareket etseydi kadının ne kadar değerli biri olduğunu anlarlardı...

GÖREN GÖZ
GÖREN GÖZ - 3 hafta Önce

ne kadar ayıp şu tabloya bakınca aydınlık gözümü alıyor ama bir baş kaldırış isyan hoppalık koskoca bir tarihin osmanlının cumhuriyet torunlarına bu yakışıyor mu,EDEPSİZLİK VARDI KALDIRILDI EDEP EDEP EDEP.....

mağdur
mağdur - 3 hafta Önce

kadının beyanı esasdır diyerek taciz sözlü diye mahkemede 4 yıl ceza alan biri olarak söylüyorum,.hesabımız ahirete kaldı..bir yalanla işimden oldum ve kadının oyununa geldim..ALLAH cc hesap görenlerin en adilidir.


SIRADAKİ HABER