Kamu-Sen’den Kadınlar Günü kutlaması

Türkiye Kamu-Sen Çorum İl Temsilciliği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle birlik beraberlik ve dayanışma gecesi etkinliği düzenledi.

Kamu-Sen’den Kadınlar Günü kutlaması

Türkiye Kamu-Sen Çorum İl Temsilciliği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle birlik beraberlik ve dayanışma gecesi etkinliği düzenledi.
Türkiye Kamu-Sen Çorum Kadın Kolları Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı İlknur Sazak Türk’ün selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın,
kadının, toplumun en asli ve vazgeçilmez unsuru, insanlığın birbirinden ayrılmaz, yeri doldurulamaz parçası olduğunu belirterek,  “Buna rağmen bütün toplumlar, kadınla erkek arasındaki fizyolojik farkı gözeterek, toplumu erkek ve kadın olarak iki gruba ayırmış ve her grubun da statü ve rollerini birbirinden değişik olarak tayin etmiştir. Bu sebepledir ki, dünya geneline baktığımızda kadınların erkeklere oranla eğitim seviyelerinin daha düşük, işsizliğin daha yüksek olduğunu görüyoruz. Kadının eğitimini kısıtlayan bu toplumsal yapı içerisinde, güvenceli bir iş ve kariyer sahibi olmak için hayat boyu öğrenmeyi zorunlu kılan bir istihdam sistemi ortaya çıkmıştır. Bu tezat, kadınları iş hayatından uzaklaştırırken, acımasız rekabet şartları karşısında biraz daha geri plana itmektedir” dedi. Günümüzde çalışan kadınların sorunlarını azaltmaya yönelik doğum yapan kadınlara yarım gün çalışma hakkı gibi birtakım tedbirler alınsa da iş güvencesi, çalışma süreleri, kreş imkânları, yasal korumalar ve toplumsal bilinç anlamında ideal seviyenin oldukça gerisinde kalındığını kaydeden Aydın, “Kaldı ki, kanunun yasalaşmasının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen ilgili yönetmelik çıkarılmadığı için kamuda çalışan kadınlarımız yarım gün çalışma hakkından da mahrum bırakılmaktadırlar.  Kadınlarımızı toplum hayatından koparmaya çalışan, şiddet uygulayarak adeta kadınları infaz eden, asılsız gerekçelerle kadınlarımıza ikinci sınıf vatandaş muamelesini layık gören, onların erdem ve değerini hala anlayamayan zihniyetlere karşı, tarihimiz ibret verici örneklerle doludur. Kadın ve erkek bir arada olduğunda bu toplumu yıkacak hiçbir güç olmayacaktır. Bunun için hayatın yükü karşısında erkeklerle omuz omuza mücadele veren analarımızı, tarihi değerlerimizi akıllarımızdan asla çıkarmadan hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından kadınlar gönüllerince eğlendiler.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER