‘Merkez Bankası’nın faiz kararı ekonomik dengeleri alt üst etti’

DEVA Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, Merkez Bankası faiz indirimi ardından artan dolar ve altın fiyatları ile dövizdeki artışa bağlı ekonomik sorunlara ilişkin açıklama yaptı.

‘Merkez Bankası’nın faiz kararı ekonomik dengeleri alt üst etti’

DEVA Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, Merkez Bankası faiz indirimi ardından artan dolar ve altın fiyatları ile dövizdeki artışa bağlı ekonomik sorunlara ilişkin açıklama yaptı.

Vargeloğlu, “İyi bir yönetici, iyi bir lider, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemez. Bu iş bilmez yönetim, ülkemizi 30 yıl geriye götürdü.” dedi.

‘TÜRK LİRASI SABUN GİBİ ERİYOR’
Türk Lirası’nın her geçen gün değer kaybettiğini belirten Vargeloğlu, “Her gün borçlar artıyor. Her geçen gün hayat pahalılığı daha da artıyor. Akıl alır gibi değil, Türk Lirası sabun gibi eriyor. Çıkan köpükle övünenler var!” diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonucunda yine her zaman olduğu gibi ülke ekonomisinin dengeleri alt üst olmuştur. Sadece siyasi talimat sonucu verilen karar ile döviz kuru tarihi seviyelere çıkmıştır.  Bu tür siyasi kararlar neticesinde artan kur sebebi ile ülkemizdeki her alandaki fiyat artışları ile enflasyon da artışa geçmiştir.
2018 yılından itibaren ülke ekonomisini yönetmeye çalışan tek akıl anlayışından önce, Hazinenin faiz oranları %10 civarında iken bugün rakam 2 katına çıkmıştır.
Esas sorun ne pandemidir ne de dünyadaki krizdir. Esas sorun mevcut başkanlık sistemi ve tek kişinin yönetimidir. 2008 yılında dünyayı kasıp kavuran ekonomik kriz, Genel Başkanımız Ali Babacan’ın başında olduğu ve yönettiği  güçlü ekonomimiz sayesinde teğet geçmiştir.
Bugün, Merkez Bankası Başkanı mevsimlik işçiye çevirerek güçlü ekonomi olmaz. Ekonomi güven ister, istikrar ister, hukuk ister. İstikrar bir iktidarın 20 yıl başta olması değildir. İstikrar 20 yılda defalarca af çıkarmak değildir. İstikrar 20 yılda 15 kez eğitim sistemi değiştirmek değildir.

‘İSTİKRAR, POLİTİKALARIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİDİR’ 
Merkez Bankası döviz rezervi -52 milyar dolara düştü. Döviz rezerviyle artık kuru kontrol edecek imkân kalmadı. Merkez Bankası’nın elinde bir tane enstrüman kaldı. O da gecelik faiz. Merkez Bankası faizi indiriyor, piyasa faizi yükseliyor. Faizi indiriyor, kur fırlıyor. Artık ellerinde hiçbir kontrol enstrümanı kalmadı. Kimse ümitsizliğe ve karamsarlığa kapılmasın. Artık bu ülkenin güçlü kadrolarını oluşturan, işinin ehli ve liyakatli insanlarını bir araya getiren Ali Babacan öncülüğünde kurulan DEVA Partisi var. Bizler milletimizden alacağımız yetki ile özlemini duyduğumuz huzurlu ve refah ortamının tekrar ülkemize gelmesini sağlayacağız.” (Haber Merkezi) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER