‘Müslümanlar empati yaparak davranmalı'

Ensar Vakfı Çorum Şubesi'nde düzenlenen konferanslar devam ediyor. Bu seferki konferansın konusu ise "Hz. Peygamber (sav)'den 21.yy. Gençliğine Tavsiyeler" oldu

‘Müslümanlar empati yaparak davranmalı'

FATİH AKBAŞ

Ensar Vakfı Çorum Şubesi'nde düzenlenen konferanslar devam ediyor. Bu seferki konferansın konusu ise "Hz. Peygamber (sav)'den 21.yy. Gençliğine Tavsiyeler" oldu.

Vakfın konferans salonunda gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çolak katıldı.

Hz. Peygambersiz dinin yaşanamayacağını belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Abdullah Çolak,  "O beşerdir ama vahiy alan beşerdi. Yaptığı hatalar vahiyle düzeltilen bir beşerdi" dedi.

Dünyanın farklı coğrafyalarında günümüze yapılan anketlerde dahi en etkili liderin Hz. Peygamber'in çıktığını dile getiren Prof. Dr. Abdullah Çolak, "Bunun en önemli sebebi Hz. Peygamber'in söylediğini yapmasıdır. O yaşayarak öğretmiştir.  İlkelerinden asla taviz vermemiştir. Hz. Peygamber, hayatımızın rehberi olan ayrılmaz bir parçasıdır" şeklinde kaydetti.

Günümüz Müslümanlarının yaşadıkların sorunlara değinen Prof. Dr. Çolak, "Bir Müslüman diğer bir Müslümana davranırken empati yapmalı. Bunun yaparsak sorunların çoğu kendiliğinden çözülür. Müslümanların sevgide de nefrette de ölçülü olması lazım. Çünki Peygamber Efendimiz bize ölçülü olmayı itidalli davranmayı öğütlüyor" diyerek sözlerini tamamladı.

Konferansın sonunda ise Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Erol Kavuncu, Prof. Dr. Abdullah Çolak'a programa katılımından dolayı teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER