‘NBŞ, kanser hücrelerinin gelişimine zemin hazırlıyor’

Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Ahmet Tuna, NBŞ’nin kanser hücrelerinin gelişimine zemin hazırladığını söyledi.

‘NBŞ, kanser hücrelerinin  gelişimine zemin hazırlıyor’

M.BURAK YALÇIN

Meclis toplantısında NBŞ ile ilgili hazırlanan raporu meclisin bilgisine sunan Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Ahmet Tuna, NBŞ’nin kanser hücrelerinin gelişimine zemin hazırladığını söyledi.

İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantıları başladı.

Bugün Halil İbrahim Kaya başkanlığında yapılan oturum, açılış yoklaması ile başladı.

Toplantıda Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Ahmet Tuna, Nişasta Bazlı Şeker ile ilgili hazırlanan raporu meclisin bilgisine sundu.

NBŞ’nin en yüksek ve ucuz olarak mısırdan ayrıca patates, buğday, kasava gibi bitkilerden elde edildiğini belirten Tuna, “Son zamanlarda artan obezite ve kronik hastalıkların nedenlerini araştıran bilimsel çalışmalarda şeker metabolizması özellikle de sofra şekeri ve NBŞ’nin yapısında bulunan früktoz metabolizması üzerinde yoğunlaştığı gözlenmektedir.” dedi.

NBŞ’nin insan sağlığına zararlarından da bahseden Tuna, “Fruktozun karaciğer içindeki metabolizması da glukozdan farklıdır. Frukozun yıkımı glikozdan daha hızlıdır ve hızla yağ asitlerine dönüşmektedir. NBŞ içeren besinlerin fazla tüketimi metabolik hastalıkların yanı sıra obezite ilişkili çeşitli kanser türlerinin gelişimine de zemin hazırlamaktadır. “ diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER