‘Önlem için can kaybı mı gerekiyor?’

Çorum İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Uğurludağ’ın Yarımca Köyü’nde bulunan hidroelektrik santraline ait barajın çökmesi sonucu yaşanan felaketi yerinde inceledi.

‘Önlem için can kaybı mı gerekiyor?’

Çorum İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Uğurludağ’ın Yarımca Köyü’nde bulunan hidroelektrik santraline ait barajın çökmesi sonucu yaşanan felaketi yerinde inceledi.

Yapılan açıklamaya göre, İYİ Parti İl Genel Meclisi Üyesi Ercan Tüfekci ve Bayat İlçe Başkanı Kemalettin Şahin ile olay yerine giden İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, bir ay önce barajda yaptıkları incelemelerde doğacak sıkıntıları fark ettiklerini ve gerekli önlemlerin alınması için yetkilileri uyardıklarını belirterek, “Yaklaşık 1 ay evvel Yarımca Köyü bölgesindeki HES barajının 17 kilometrelik toprak dolgusunun kayma ve sızmaların mevcut olduğunu İlçe Başkanlarımız aracılığı ile belirtmemize rağmen herhangi bir önlem alınmaması sonucu ne yazık ki çökme ve taşkınların meydana gelmesi ile çeltik tarlaları tahribata uğramıştır.” dedi. 

Yarımca Köyü’nde yaşanan felaket sonucu 500 dönüm çeltik arazisinin sular altında kaldığını ve üreticilerin büyük zararlara uğradığını belirten Özsaçmacı, yeni felaketlere davetiye çıkarmamak için ivedilikle gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

‘PATLAYAN DOLGULAR KİREÇTAŞI VE TOPRAKLA KAPATILMIŞ’
Yasa gereği baraj setinin betondan yapılması gerekirken, Yarımca Köyü HES barajında topraktan yapıldığına dikkat çeken Özsaçmacı, “Bugün tekrar geçmiş olsun ziyaretimiz sırasında yaptığımız incelemelerde patlayan dolgulara kireçtaşı ile toprak atarak yapılan kapama çalışmasını üzülerek gördük. O bölgede Üçdam, Ambarcı, Yarımca köylerini etkileyen bu işletme nereye bağlıdır? Özel bir şirket ile köylüyü karşı karşıya getirmek nasıl bir politik manevradır?” diye sordu.
Son 1 yılda 3 kez barajın patladığını söyleyen Özsaçmacı, “Baraj patladığı sırada tarlalarda çalışan çiftçilerimiz olsaydı bunun sorumluluğunu kim üstlenecekti? İnsan hayatı sizin için bu kadar mı değersiz? Burada çiftçilerimiz üreten Türkiye için ellerinden geleni yapıyorlar ama bu insanlarımızın emeği ve hayatları özel bir firmadan daha değerli görülüyor.” dedi.

‘KÖYLÜ KADERİNE TERK EDİLEMEZ’
Yaşanan felaketten sonra çiftçilerin firma yetkililerine ulaşamadıklarını belirten Özsaçmacı, “Kaymakamın ulaşamadığı firma yetkilisine köylü ne anlatabilir? 
Tekrar uyarıyorum; daha kötü felaketlere yol açmadan gereken önlemlerin alınması acil olarak zorunluluktur. Bir şirketin kazanç sağlaması için bölgedeki beş köyün yaşam alanlarını yok etmek şehrimizin tarımına, hayvancılığına yapılan en büyük ihanettir.” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER