Otobüsçüler zam istiyor

Çorum’da uzun yıllardır toplu ulaşım hizmetini yürüten Hitit Ulaş A.Ş. ulaşım ücretlerine zam istiyor.

Otobüsçüler zam istiyor

FATİH AKBAŞ
Çorum’da uzun yıllardır toplu ulaşım hizmetini yürüten Hitit Ulaş A.Ş. ulaşım ücretlerine zam istiyor.  Şirket yöneticileri mazota her yıl zam yapılmasından dolayı maliyetlerin yükseldiğini belirterek, daha kaliteli hizmet vermek için ulaşım ücretlerine zam yapılmasının gerektiğine dikkat çektiler.
Hitit Ulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arap Ballı, Başkan Yardımcıları Adnan Cıdık ve Mustafa Emiroğlu gazetemizi ziyaret ederek neden zam istediklerini dile getirdiler.

 

‘MAZOTUN FİYATI ARTTI MALİYETLER YÜKSELDİ’
Vatandaşların daha konforlu bir ortamda ulaşım hizmeti almaları için otobüs filosunu sıfır araçlarla yenilediklerini kaydeden Hitit Ulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arap Ballı, “Halkımıza daha kaliteli hizmet vermek için 46 tane sıfır otobüs aldık. Otobüs sayısını 56’dan 64’e çıkarttık. Araç sayısında artış olmasına rağmen yolcu sayısında artış yaşanmadı. Otobüsler için Halk Bankası’ndan 25 milyon lira kredi çektik ve bunu faiziyle birlikte 52 milyon lira olarak ödeyeceğiz. Maliyetlerimiz sürekli yükseliyor. 2 yıldır zam yapılmadı. En son zam yapıldığında mazotun litresi 4,30 lirayken şimdi 6,50 liraya yükseldi. Aradan geçen sürede giderlerimiz yüzde 50-60 arttı. Mevcut şartlarda şoförlerimizin maaşını dahi ödemede zorlanıyoruz” dedi.


‘ÜCRETSİZ TAŞIMA YAPACAK KADAR ZENGİN ESNAF DEĞİLİZ’
10 yıllık sözleşme süresi bittikten sonra kamuya açık üç defa ihale yapıldığını ancak bunlara katılımın olmadığını belirten Ballı, “3 ihalede de talipli çıkmadı ve biz dördüncü ihaleye katılarak yeniden aldık. Sözleşmenin bitiminden itibaren aradan geçen sürede ihale yapılmamasına rağmen biz toplu ulaşım hizmetine devam ettik. Her ay 240 bin yolcuyu ücretsiz taşıdık. İhale yapılmadığı içinde gelir desteği alamadık. Biz halkımızı ücretsiz taşıyacak kadar zengin esnaf değiliz. 18 aydır zam talebinde bulunuyorduk ancak ihale yapılmadığı için kabul edilmiyordu. Bu süreçte de hem ihalenin yeniden yapılması hemde zam verilmesi için siyasi parti temsilcileri ve milletvekillerimizi ziyaret ederek taleplerimizi dile getirdik ve destek istedik. Bize destek veren başta Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın olmak üzere tüm siyasi parti temsilcilerine, milletvekillerine bürokratlara teşekkür ediyoruz. Ancak zam talebimizin de anlayışla karşılanıp ihtiyacımız doğrultusunda verilmesini arzu ediyoruz. Bu konuda tüm partilerimizden destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘ÇORUM HALKINDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ’
Hitit Ulaş A.Ş. olarak hizmet kalitesini yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Ballı, “Hitit Ulaş A.Ş.  olarak ekonomik sıkıntıları aşamadığımızdan dolayı hizmette kaliteyi de yükseltemiyoruz. Bu konuda halkımızdan anlayış bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 1 yıl Önce

bu işi artık belediye üzerine almalı bu vatandaşların bu işi yapamayacağı artık çok belirgin bir şekilde gün yüzüne çıktı bu kısa mesafelere bu fiyatlar bile çok fazla bence

fikretya
fikretya - 1 yıl Önce

Erzurumda ögrenci bilet fiyatı 1.75 haberiniz olsun,motorin fiyatı 5.77

Hüseyin Erkan
Hüseyin Erkan - 1 yıl Önce

İstanbulda 1.25 tl

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Sen tut ihaleden sonra zam iste ihale şartları belli, girme ihaleye güzel kardeşim

ahmet
ahmet - 1 yıl Önce

Hadi ordan be ne zammıymış.işiniz gücünüz zam.Zam mam yok.o kadar.

celal türk
celal türk - 1 yıl Önce

hiti ulaş aş yetkilileri öncelikle çalışanlarınıza iş ahlakını öğretin otobüs kullanırken çay keyfi yapıp boşalan bardağın asfalta atılmamasını bunun bir terbiyesizlik olduğunu öğretin 19.AAH.204 PLAKALI otobüs şöförünüz otobüs hareket halinde iken çay içip bardağı asfalta atan adama neden böyle yaptın diye sorduğumda sanane cevabını aldım ismimde ADEM dedi git nereye şikayet edersen et diyor .SİZhitit ulaş yetkilileri ne yüzle zam istiyorsunuz önce ahlaklı özverili olun çalışanınıza sahip çıkın ZAM dan önce ahlakınızı geliştirin en büyük kar insan kazanmaktır ama sizin önceliğiniz para ŞUNU DA ANLAMIŞ DEĞİLİM ÇORUM BELEDİYESİ YENİ OTOBÜSLER ALMIŞ BORCU DURUYOR AMA OTOBÜSLER SİZE ÇALIŞIYOR KARI SİZE ZARARI BELEDİYEYE YANİ ÇORUM HALKINA

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Klimaları açmadığınızda cebinize kalan parayı zam olarak sayabilirsiniz. Yaz boyu kliması açık bir tane otobüs göremedik.

SIRADAKİ HABER