'Otopark ihalesi iptal edilmeli'

CHP Belediye Meclis Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, Gazi ve İnönü Caddeleri yol boyu otopark ihalesinin iptal edilmesini istedi. 

'Otopark ihalesi iptal edilmeli'

CHP Belediye Meclis Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, Gazi ve İnönü Caddeleri yol boyu otopark ihalesinin iptal edilmesini istedi. 

Yılmaz, ihalenin hem hukuka hem de vicdanlara aykırı olduğunu ileri sürerek, eleştirilerde bulunarak, çeşitli sorular yöneltti. 

Tuncay Yılmaz, açıklamasında şunları ifade etti, “Çorum Belediyesi yönetimi Gazi Caddesi’nde otoparkın ücretli hale getirilmesi için bir ihale yaptı. Biz geçmişte de defalarca hem mecliste hem de sosyal medya üzerinden bu karara tepki gösterdik. Esnafımızın ekonomik olarak çok büyük sıkıntılar yaşadığı şehrimizde bu kararın hangi amaca hizmet ettiğini anlamak için belediye yönetimine soruyoruz. Her iki daireye bir otopark, her 30 metrekare işyerine bir otopark bedeli ödeniyor mu? Paralar Vakıfbank’taki İller Bankası otopark hesabına yatırılıyor mu? Belediye sadece otopark yapmak için bu fonu kullanıyor kullanıyor mu? ya da Gazi Caddesi bile paralı otoparka çevrildiğine göre neden kullanmıyor? 

Belediyenin vatandaştan aldığı otopark bedeli her sokak için ayrı belirleniyor mu? Gazi Caddesi’nde belediyenin en yüksek otopark bedeli 5000 TL civarında mı? Normalde otopark ücreti 20000 TL ama belediye yer gösteremediği için bu bedelin ¼’ ünü alıyor mu?

Bu tarz otopark ücreti alınamayacağı konusunda Danıştay kararları varken bu karar ile bisiklet yolu gibi projelerinde belediye yönetimine geri adım attıran Gazi ve İnönü Caddeleri esnafı cezalandırılmak mı isteniyor? Vatandaştan bu zamana kadar toplanan fondaki oto park paraları ne oldu? Nerelere kullanıldı? Hem otopark parası toplayıp bu fondan para alarak katlı park yapıp milletin hizmetine sunmak yerine otopark görünümlü iş merkezleri yaparak vatandaştan para toplamaktaki amaç nedir? 

Belediyeyi borç batağından kurtardığını söyleyen belediye yönetimi üç kuruş otopark ücretine neden göz dikti? Esnafımızın arkasında ya da yanında olduğunu söyleyen iktidar siyasileri ve sayın başkan bu kararı esnafımızın karşısında olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Biz CHP Belediye Meclis grubu olarak esnafa rağmen bu ihalenin yapılmaması gerektiğini ve bu kararın karşısında olduğumuzu, bu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini kamuoyuna duyuruyoruz. Bu karar hem vicdana hem de hukuka aykırıdır.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
TRON
TRON - 1 ay Önce

https://www.yurtgazetesi.com.tr/genel/danistaydan-emsal-karar-yoldan-otopark-parasi-alamazsiniz-h141402.html

Daha önce verilmiş mahkeme kararları var. yol kenarları otopark olarak kiraya verilemez. Başkan gece yatıyor rüya görüyor sabah otopark parasının peşine düşüyor. demek ki belediye sıfırı tüketmiş. Başkan 2 yılı bitecek yarım kalan Belediye binasına çivi çakamadı ama ama her gece rüya görüyor. Belediyenin borcu azmış gibi 100 milyon borç yetkisi alıp emlakcılığa soyunuyor. çimento arsasını alıyor. Belediyenin görevi ucuz arsa üretmektir para ile arsa satın almak değil. para ile arsa almak direk emlakcılıktır.

SIRADAKİ HABER