Pancar sökemeyen çiftçi mağdur oldu

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde yağışlardan dolayı 200 dekar pancarını sökemeyen çiftçi, şeker fabrikasının da alımı durdurmasıyla mağdur oldu. 

Pancar sökemeyen  çiftçi mağdur oldu

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde yağışlardan dolayı 200 dekar pancarını sökemeyen çiftçi, şeker fabrikasının da alımı durdurmasıyla mağdur oldu. 
Karacaahmetli köyünde 350 dekar alana pancar eken ancak kuraklıktan dolayı 150 dekarından vazgeçerek 200 dekar pancarın sulamasını yapan çiftçi Ali İhsan Yılmaz, hasat zamanında ise yağışlardan dolayı söküm yapamayınca ürün tarlada kaldı.  


Pancar söküm takviminin kasım ayında başladığını belirten Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, hasat zamanı yağışlar başlaması dolayısıyla söküm yapamadığını ve durumu Çorum Şeker Fabrikası yetkililerine bildirdiğini söyledi. 


Yılmaz, şeker fabrikasından gelen mühendislerin rapor tuttuklarını ifade ederek, "Mühendisler raporu tarla çamur diye değil de, 'pancar kökleri havuç kadar' diye tutmuşlar. Bizim bundan da haberimiz olmadı. Raporu çamur diye tutmuş olsalardı bize ek süre vermeleri gerekiyordu." dedi.


Çorum Şeker Fabrikası yetkililerinin 200 dönüm tarlada bulunan pancarı ideal olmayan pancar olarak iddia ettiklerini belirten Yılmaz, "Fabrika yetkilileri bizlere ideal olmayan pancar deyip bizleri başlarından gönderiyorlar. Bizlere havuç gibi pancar diyorlar. Bu sene su sıkıntısında dolayı verim düşük olabilir ama dönüme beş ton pancar alındı." diye konuştu. 


Tarlanın çamur olmasından dolayı iş makinelerinin giremediğini anlatan Yılmaz, "Biz durumu fabrikaya bildirmemize rağmen, yetkililer 14 Aralık'a kadar söküm yapmamızı istediler ama bunu yapmanın imkanı yoktu." dedi. 

Yılmaz, tarlada yaklaşık 800 ton pancar bulunduğunu dile getirerek "Bu yıl 40-50 bin lira para kazanmayı planlarken 240 bin lira zarar ettim." diye konuştu.

(AA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
#eyt
#eyt - 2 yıl Önce

Durmak Yok Fabrikaları satan,milleti yoksulluğa sürükleyen,^#eyt nin hakkını ve diğer bütün mazlumlarını hakkını vermeyen Adaletsiz Kendini Kaldırma Partisine Oy vermeye devam.....

Veli
Veli - 2 yıl Önce

Tarlada kalir gubre olur keske sigortalatsaydin madem bu kadar buyuk ise giriyon

Ender koc
Ender koc - 2 yıl Önce

Ankarada ýasiyan bir cořumlu olarak devre arasındaki transferler kaliteli olup iyi sonuçlar alıp puan farkı kapaniry

daha iyi günleriniz
daha iyi günleriniz - 2 yıl Önce

satanlarin arkasindan alkis tutanlara müstehak

SIRADAKİ HABER