Poşete alternatif tasarımlar

Çorum Belediyesi Kadın Kültür Merkezi, ‘Doğaya Saygı, Bütçeye Katkı’ konulu konferans, workshop ve sergi düzenledi.

Poşete alternatif tasarımlar

Çorum Belediyesi Kadın Kültür Merkezi, ‘Doğaya Saygı, Bütçeye Katkı’ konulu konferans, workshop ve sergi düzenledi.

Belediye Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, poşetlerin ücretli olmasının poşet kullanımını azaltacağını, bunun da doğa ve insana büyük bir fayda sağlayacağını ifade eden Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Ali Köse, workshop ve sergi öncesinde kadınlara kısa bir sunum yaptı. Köse, poşetin doğada kaybolmayan bir maddeden elde edildiğini ve insanın kullandığı poşetin sadece onda birini doğadan geri toplayabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Köse, "Poşetleri amacına uygun kullanmamız gerekir. Marketten fazlaca poşet almak ve o poşetleri çöp poşeti niyetine kullanmak amacı dışında bir kullanım oluyor ve doğaya fazladan yere poşet atılması sorunu ortaya çıkıyor. Bilinçli olmamız lazım ve bu şekilde amacı dışında kullanımlara mahal vermemiz gerek. Bu sebepten, 1 Ocak 2019 tarihinde geçeceğimiz ücretli poşet uygulaması güzel bir uygulama olacak" diye konuştu.

Programa katılanlar, Prof. Dr. Dursun Ali Köse'nin yapmış olduğu sunumun ardından Çorum Belediyesi Kadın Kültür Merkezi hocalarının yapmış olduğu workshopa katıldı. Sergide poşete alternatif şile bezlerine baskı yöntemiyle özel tasarım alışveriş çantaları ve örgü fileler sergilendi. 

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER