Rabia Naz için ‘Adalet’ eylemi yaptılar

Geçen yıl Giresun Eynesil’de şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz için Çorum Kadın Meclisi tarafından “Rabia Naz’a Adalet” eylemi yapıldı.

Rabia Naz için ‘Adalet’ eylemi yaptılar

FATİH BATTAR

Geçen yıl Giresun Eynesil’de şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz için Çorum Kadın Meclisi tarafından “Rabia Naz’a Adalet” eylemi yapıldı.

Giresun Eynesil’de geçen yıl 13 Nisan’da şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz'ın ölümünün 1'inci yıldönümünde tüm Türkiye'de Kadın Meclislerince eylem gerçekleştirildi. Çorum Kadın Meclisi tarafından da düzenlenen eylemde yine hayatını kaybeden Rabia Naz’a için adalet istendi.

Gazi Caddesi üzerinde yapılan eylemde, grup adına konuşma yapan Eylem Aka Kaya; “Türkiye'nin dört bir yanından Rabia Naz için adalet demek için buluştuklarını söyleyerek, “Dün Rabia Naz’ın aramızdan ayrılışının birinci yılıydı. Rabia Naz’ın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Rabia Naz’ın intihar ettiğini söylediler. Ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar. Koskoca 1 yıl boyunca ne oldu? Rabia Naz’ın ölümünü aydınlatmak için ne yapıldı? Babası Şaban Vatan bunu kabul etmedi. 1 yıldır mücadele ediyor. Aile Giresun’da miting yaptı, basın toplantısı yaptı sesini duyurmaya çalıştı. Peki yetkili makamlar ne yaptı? Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Raporu ölümün yüksekten düşme değil, ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Ancak Rabia Naz’a çarpan arabanın kime ait olduğu dahi araştırılmıyor. Kamera kayırları siliniyor. Olay yeri inceleme yeterince yapılmamış, görgü tanıklarının ismi bilinirken ifadelerine dahi başvurulmuyor.” dedi

‘11 YAŞINDA HAYATA BAĞLI BİR ÇOCUK NEDEN İNTİHAR ETSİN’

Baba Şaban Vatan’ın bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırdığını ve delil toplamaya çalıştığını ama Rabia Naz’a çarpan arabanın sahibini bir türlü araştırılmadığını belirten Kaya, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;  “11 yaşında hayata bağlı bir çocuk neden intihar etsin. Neden intihar etmediğine dair onlarca şüphe, delil varken bunların hiçbiri araştırılmıyor? Kimler, neden korunuyor? Eski AK Partili belediye başkanının yeğeni, Rabia Naz’a arabayla çarparak öldürmesi konumunda şüpheli durumda ve kendisinin İçişleri, Adalet bakanlıklarınca korunduğu iddia ediliyor. Hiçbir iddia araştırılmıyor, dava adaletten kaçırılıyor. Aileyi susturmak için jet hızıyla işleyen mekanizmalar, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için asla işlemiyor. Rabia Naz’ın ölümündeki bu karanlık yetmezmiş gibi baba Vatan Şaban şikayet üzerine gözetim altına alınmaya çalışılıyor. 1 yıldır dosyayı incelemeye almayan kurumlar; babanın akıl sağlığı ile ilgili bir başvuruyu hemen işleme koyuyorlar. Bir günde hem savcılık, hem mahkeme Şaban Vatan’a yaptığı paylaşımları soruyor ve hızla akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Şaban Vatan'ı akıl sağlığı yerinde değil deyip, hastaneye kapatmaya çalışanlar şunu duysun; Biz de aynı soruyu tekrar tekrar soracağız ‘Rabia Naz’a ne oldu?’. Tüm toplumu, milyonları da mı hastaneye kapatacaksınız. Bu sorudan kaçacak hiçbir yeriniz yok. Yapılması gereken bellidir; Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Toplum artık gerçeği açığa çıkarmanızı, failleri yakalamanızı ve adaleti bekliyor"

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER