Ramazan’da 4 mescit daha ibadete açılacak

Belediye Başkanı Zeki Gül, yapımları devam eden cami ve mahalle mescitlerinde incelemelerde bulundu.

Ramazan’da 4 mescit  daha ibadete açılacak

Belediye Başkanı Zeki Gül, yapımları devam eden cami ve mahalle mescitlerinde incelemelerde bulundu.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Etüt Proje Müdürü Köksal Çöldaş ve proje mühendisleri ile birlikte Ilıca Caddesi üzerindeki Cami ve Dr. İlhan Gürel Caddesi üzerinde yapımı devam eden mahalle mescidinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Zeki Gül, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Belediye Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, İslam kültür ve medeniyetinde, camilerin şehrin merkezlerini oluşturduğunu ifade eden Belediye Başkanı Zeki Gül, "Toplam 12 cami ve mescidi inşaatını tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İbadethanelerle ilgili hizmetlerimiz, Belediyecilik hizmetlerimizin en önemlilerinden biri ve vazgeçilmezi. Çünkü sahip olduğumuz milli ve manevi değerlerimiz olan mescitlerimizdir, camilerimizdir. Biz de bu anlayışa uygun olarak ibadethanelerimizle ilgili kapsamlı çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Başkan Gül, "Belediyeler bulundukları yerlerde sadece imar, yol, asfalt gibi çalışmalarla sınırlı kalmamalı. Bunların yanında, toplumun milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalı, bu değerleri ayakta tutan hizmetleri de yerine getirmelidir. Biz Çorum Belediyesi olarak, şehrimizdeki tüm camilerimizde önemli çalışmalar yaptık. Camilerimizin bakım onarım çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimize yeni camiler, mahalle mescitleri kazandırdık. Kur'an Kursları inşa ettik. Çünkü İslam kültür ve medeniyetinde cami ve mescitler önemli bir yere sahip. Anlayışımıza göre ibadethaneler, Kâbe'nin birer şubesidir. Geçmişte milletimiz camilerine, mescitlerine, Kur'an kurslarına sahip çıktı. Biz de imkânlarımız ölçüsünde belediye olarak vatandaşlarımızın yetişemediği yerlerde bu işleri yapmaya gayret ediyoruz." dedi. 

KARAKEÇİLİ CAMİİ BÖLGEDEKİ İHTİYACA CEVAP VERECEK

İbadethanelerle ilgili hizmetlerin örnek çalışmalar olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Zeki Gül, “Şehrimizde Akşemseddin Cami, Hazreti İbrahim cami gibi büyük camilerimizi tamamladık. Abdulhamithan Cami gibi yeni camiler inşa ettik. Camilerimizin bakımını, onarımını hangi tür eksikler varsa onları tespit edip onları yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz. Mahallelerimize Kur'an Kursları, mahalle mescitleri inşa ediyoruz. Şu anda da büyük ölçüde tamamladığımız Karakeçili Mahallemize kazandırdığımız Ilıca Camiimiz 1511 metrekarelik alana inşa edildi. Camimizde hanım kardeşlerimiz için bir de Kur'an Kursu bulunuyor. Yaklaşık 660 kişilik bir cemaat kapasitesine sahip camimizde hemşehrilerimiz yazın ve kışın rahat şekilde ibadetlerini yapmalarını sağlayacağız. Camimizin kubbe inşaatı tamamlandı. Cephelerin taş kaplama ve iç alanda kalemişi devam ediyor. Ilıca Camiimizin, Belediyemize maliyeti KDV dâhil; 3 milyon 634 bin 400 TL. Ilıca Camimizi Haziran ayının sonlarında inşallah hizmete açacağız. Karakeçili Mahallemizde inşa ettiğimiz camimiz bölgedeki ibadethane ihtiyacını karşılayacak" diye konuştu.

4 MAHALLE MESCİDİ RAMAZAN’DA İBADETE AÇILACAK

Belediye Başkanı Zeki Gül, yapımı tamamlanan 4 adet mahalle mescidinin de Ramazan ayı ile birlikte hizmete gireceğini söyledi.

Başkan Gül, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Belediye olarak inşaatlarını tamamladığımız 4 tane camimiz var. Silimkent, Doktor İlhan Gürel, Bişkek, Akkent bölgelerindeki camilerimizi ramazanda vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Ramazan sonrasında ise Temmuz ayında da 5 mahalle mescidini ve yine yapımı devam edenlerle birlikte toplam 12 mahalle mescit ve camimizi tamamlamış olacağız. Arkadaşlarımız bu çalışmaları bitirmek için gece gündüz gayret ediyorlar. İnşaatları biten Camilerimiz ve Kur'an Kurslarımızın tefrişatını yapıyoruz. Bunları da tamam edip hizmete açacağız. Camilerimiz ve mahalle mescitlerimiz hemşehrilerimize hayırlı olsun.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER