Şap aşısı yaptırmayana ceza!

Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında 2021 yılı Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası  başladı.

Şap aşısı yaptırmayana ceza!

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, aşılama programı ile Çorum’daki tüm büyükbaş hayvanların şap aşısı ile aşılanmasının hedeflendiğini söyledi.

Hastalık gelmeden önce aşılanmanın ekonomiye katkılarına vurgu yapan  İl Müdürü Sarı, “Şap hastalığının salgın bir hastalık olması, tedavi masraflarının yanı sıra hayvanlarda et ve süt veriminde kayıplar yaşanması ve genç buzağılarda ölüme neden olmasından dolayı aşılama büyük önem arz ediyor. Bu amaçla ilimiz genelindeki tüm mahallelerde iki aylık yaştan büyük büyükbaş hayvanlarımıza, İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli sağlık personelimiz tarafından şap aşısı yapılacaktır.
Hastalığa; sığır, manda, koyun, keçi ve domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar da duyarlıdır. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan, yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarına şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir. Ayrıca sevk edilecek büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az 2 kere aşılanmış olması ve ikinci aşılamanın da son 6 ay içinde yapılmış olması gerekmektedir. 

15 BİN 203 LİRA CEZASI VAR
5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince; yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2021 yılı için 15.203 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup, veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyecektir. Aşılama programı; İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından yürütülecektir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Hayvan yetiştiricilerimizin Şap Aşılama Programına göstereceği yoğun ilgi, ilimizde şap ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır.” diye açıklama yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER