‘Sinekten yağ çıkarma bütçesi’

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Selim Aydın 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını belirterek, “Bütçe bu haliyle memurun bütçesi olmaktan çıkmış, sinekten yağ çıkarma bütçesi olmuştur” dedi.

‘Sinekten yağ çıkarma bütçesi’

M. BURAK YALÇIN

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Selim Aydın 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını belirterek, “Bütçe bu haliyle memurun bütçesi olmaktan çıkmış, sinekten yağ çıkarma bütçesi olmuştur” dedi.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği, 2020 bütçesi ile ilgili PTT Merkez binası önünde basın açıklaması düzenledi.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Selim Aydın 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını ifade ederek, bu bütçeyle 2020 yılının, başta kamuda çalışanlar olmak üzere, tüm vatandaşlar için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceğini söyledi.

Bu bütçede gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını gördüklerini belirten Aydın, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “2002 yılından beri vatandaşlarımızdan toplanan vergiler 10,4 kat artarken memur maaşları ancak 7,5 kat arttı. Yani maaşlardan yapılan kesintiler, maaş zammını aştı. Milli gelir büyüyor diyoruz. Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamıyor. Memurun, emeklinin pastaya eklediği pay büyüdü ama pastadan aldığı pay küçüldü. Maaşların döviz, altın ve diğer yatırım araçları karşısındaki hali ortada. Bütün yatırım araçları karşısında alım gücümüz düşüyor.

Son bir yıl içinde gıda fiyatlarındaki resmi ortalama enflasyon %25,25 oldu. Doğalgaza %28, elektriğe, kılık kıyafete %18, okul masraflarına %13, kiraya %12, gazeteye %28, dergiye %50, ekmeğe bile %15 zam geldi. TÜİK son 12 aylık enflasyonun %8,5 olduğunu iddia ede dursun, 2019 yılının 10 aylık enflasyonu %10,6 oldu. Ama memura bu sene için yapılan toplam zam enflasyon farkı da dahil %10,26; yani maaşlar şimdiden erimiş durumda. Önümüzde enflasyonun, ısınma, elektrik, gıda harcamalarının en fazla artacağı kasım ve aralık enflasyonu var. Onlar da eklenince memur ve emekli maaşlarının iyiden iyiye eridiği daha net biçimde ortaya çıkacak.

Bu bütçe ile vatandaşlarımızdan toplanan vergilerin artırıldığı, sağlık harcamalarında katılım paylarının, ilaç bedellerinin ve tedavi giderlerinin büyük bölümünün vatandaşlarımızın cebinden çıkacağı, memur ve emeklinin yoksulluğa mahkûm edileceği, yaşamın biraz daha zorlaşacağı bir yıla daha başlayacağız. Bu durumu Türkiye Kamu-Sen olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bu bütçeye karşı olduğumuzu, bu bütçede memur olmadığını, bu bütçenin de memurun bütçesi olmadığını her yerde dile getiriyoruz. 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. Eğer Tasarı, bu hali ile Komisyondan geçerse bir daha değiştirilmesi mümkün değil. Eğer Komisyon Tasarıyı bu hali ile onaylarsa memurun idam fermanını imzalamış olacak. Bu nedenle Tasarıya memur maaşlarına ilişkin bir düzeltme eklenmek zorundadır.

Ardından da bir memur paketi hazırlanarak sözleşmeli personele kadro başta olmak üzere, bayram ikramiyesi, vergi dilimleri, mülakatın kaldırılması, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler gibi konular acilen çözülmelidir. Biz, bu konuda hazırladığımız mektuplarımızı, ülkemizin her köşesinden sayın Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanı Yardımcısına, siyasi partilerimizin grup başkanvekillerine ulaştıracak ve bir çözüm üretilmesini isteyeceğiz. Kamu çalışanlarından yana olmayan politikaların bir uzantısı olan 2020 yılı bütçesi, bu haliyle memurun bütçesi olmaktan çıkmış, sinekten yağ çıkarma bütçesi olmuştur.”

Basın açıklamasının ardından Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin (HDP hariç) Grup Başkanvekillerine hazırladıkları mektubu gönderdiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah
abdullah - 11 ay Önce

MEMURSEN NİÇİN EYLEM YAPMIYOR. ELEKTRİK - GAZ VE YAKITA % 55-60 ZAM GELİRKEN ENFLASYON NASIL % 8 ÇIKAR. İKTİDARA YALAKALIĞA SON .

SIRADAKİ HABER