Tehlikeli köpekler için yeni yaptırımlar

Çorum’da tehlikeli köpekler Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türlerine bazı yaptırımlar uygulanacak. 

Tehlikeli köpekler  için yeni yaptırımlar

Çorum’da tehlikeli köpekler Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türlerine bazı yaptırımlar uygulanacak. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 14.07.2021 tarih ve 31541 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.

Gözler, yeni düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi: 

“Söz konusu yeni düzenlemenin 15’inci maddesinin Geçici 3’üncü maddesinde Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türleri veya bunların melezleri, sahipleri tarafından veteriner fakültelerinde veya özel veteriner kliniklerinde 14 Ocak 2022 tarihine kadar kısırlaştırılıp mikroçip uygulaması yaptırılması gerekiyor. Bu süre içinde hayvanlarını kısırlaştıran ve buna dair belgeyle birlikte Bakanlığa veya yetki verdiği kuruluşlara (veteriner klinikleri) başvurarak veri tabanına kayıt ettirenler hakkında, ilgili yasa kapsamındaki idari yaptırım hükümleri uygulanmaz. Kısırlaştırma işlemi için maddenin yürürlüğe girmesinden önce gebe kalmış hayvanların doğum yapması, yavruların dört aylık olması beklenir. Bu hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilir ve kayıttan düşürülür.

HÜKME UYULMAZSA 11 BİN LİRA, TERK EDİLİRSE 30 BİN LİRA CEZASI VAR

Kayıt altına alınan tehlikeli köpek ırkları; kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz. Bu hayvanlar halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Bu fıkra hükümlerine aykırı hareket edenlere, 11 bin Türk Lirası idari para cezası verilir. Bu madde kapsamındaki hayvan sahipleri, hayvanların sahipliğinden vazgeçmeleri halinde, söz konusu hayvanları en yakın bakımevine bırakabilirler. Bu hayvanların sokağa terki halinde 30 bin Türk Lirası idari para cezası verilir.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER