‘Torba yasa ile kıdem tazminatı ve emeklilik tehdit altında’

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan, işçi ve emekçilerin kıdem tazminatı ile emeklilik başta olmak üzere pek çok konu içeren torba yasa teklifine dair Kent Meydanı’nda eylem yaptı. 

‘Torba yasa ile kıdem tazminatı ve emeklilik tehdit altında’

FATİH BATTAR
Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan, işçi ve emekçilerin kıdem tazminatı ile emeklilik başta olmak üzere pek çok konu içeren torba yasa teklifine dair Kent Meydanı’nda eylem yaptı. 

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına bir basın açıklaması yapan DİSK Sosyal İş Temsilcisi Ergül Öztürk, çıkarılmak istenilen torba yasa ile işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik haklarının bir kez daha tehdit altında olduğunu belirterek; “AKP TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP-MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifi ile işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken, işçilerin en temel hakları gasp edilmek isteniyor. Bu yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalmaya kalkıyorlar. Yasa teklifine göre 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için koşulsuz olarak belirli süreli sözleşme yapılabilecek.” dedi

Genç işçilere ve ileri yaştaki işçilere yapılan bu ayrımcılık Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade eden Öztürk; “Yıllardır gözleri, elleri kıdem tazminatımıza uzanıyor. Onlar kıdem tazminatına göz dikince, el uzatınca işçiler ayağa kalkıyor. Yıllardır defalarca kıdem tazminatına el uzattılar ama işçi sınıfı ayağa kalkınca ellerini geri çekmek zorunda kaldılar. Bu kez işçileri bölerek, yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar. Kıdem tazminatını gasp etmek için kendilerince bir yol bulduğunu sananlar işçi sınıfını hiç tanımamışlar. Defalarca söyledik. Kıdem tazminatı bize çocuklarımızın emanetidir. Hiçbir işçi kendi çocuğunun kıdem tazminatının gasp etmeye kalkanları affetmez. Her işçi bir gün 50 yaşına geleceğini ve o yaştan sonra kıdem tazminatı olmayacağını bilir. Her işçi çocuğunun hakkı için daha da kuvvetli direnir. Torba yasa adı verilen düzenleme en çok emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak bilinen işçileri etkileyecektir. Çalışma yılı ve pirim gün sayısını doldurup yaş koşulu nedeniyle bekleyen işçiler genellikle 50 yaş üzeri işçilerden oluşuyor.  Bu teklif yasalaşırsa emeklilikte yaşa takılanlar belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacak ve daha güvencesiz koşullarda çalışmış olacaklar, kıdem ve ihbar tazminatı olmayacak.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 2 hafta Önce

Benim zaten haklarım yoki 18 yıl asgari ücretle çalıştım belediyede bir kadro verdiler zorunlu göç olduk Ömer çeliği her iki cıhana helal etmiyorum şöförken düz işçi edildik eyvAllah bu ada bir bakan çıktı bunların on yıl baştan o yıl ortadan dedi emekli maçlarımız da giti şimdide kıdem tazminatı a el atıyorrla eee her yasa nedense zengine göre çıkıyor bir ev alırım dedim emekli olunca oda olmuyor pırafabik ev elimize geçerse iii bizleri bu hale getirenleri unutca sanmasınlar. Eğer paraya ihtiyaçları varsa az da olsa savurganlığın mütayitlerin önlemini alsınlar eyeteye takıldım Allah'a havale ediyorum

SIRADAKİ HABER