‘Tüm imkânlarımızla engellilerimizin yanındayız’

Vali Mustafa Çiftçi, devletin sunduğu bütün imkânlarla engellilerin yanında olduklarını söyledi.

‘Tüm imkânlarımızla engellilerimizin yanındayız’

Vali Mustafa Çiftçi, devletin sunduğu bütün imkânlarla engellilerin yanında olduklarını söyledi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Vali Çiftçi, engelliliğin tüm insanların ortak problemi olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi: 
“Ülkemizde Sosyal Devlet anlayışı ile engelli haklarının korunması yasalar ile güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 61. maddesinde “Devlet engellilerin korunması ve toplum hayatına intibakını sağlayıcı tedbirler alır” ifadesi engellilerin korunması ve yaşama katılımlarına yardımcı olunmasını amaçlamaktadır. Devlet olarak; engellilerimizin geleceğe umutla bakabilmesini sağlayacak şartların oluşturulması öncelikli görevlerimiz arasındadır. 

Toplumumuz tüm fertleriyle fırsat ve imkânlardan eşit yararlandığı sürece; birlik, beraberlik içerisinde geleceğe güvenle bakan bir toplum olabiliriz. Engelli kardeşlerimize destek olmak, hizmetlerinde bulunmak her şeyden önce bir gönül işidir. Her insan bir engelli adayıdır. Bu nedenle onların ihtiyaçlarını doğru tespit etmek, seslerini daha çok duymak, sorunlarına kalıcı çözümler üretmek toplumsal bağlarımızı kuvvetlendirmek ve gönül köprüleri tesis etmek adına son derece önem arz etmektedir.

Bütün engel gruplarını kapsayacak şekilde engellilerimizin sosyal hayata başkasının yardımına ihtiyaç duymadan katılımlarını kolaylaştırmak için erişilebilir binalar, parklar, kaldırımlar ulaşım araçları ve teknolojilerin düzenlenmesi 5378 sayılı kanun ile zorunluluk haline getirilmiştir. Bu kapsamda devletimizce alt yapı çalışmaları devam etmekte olup Engelsiz Türkiye modelinin hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. 

Tüm bu amaçlar doğrultusunda; yurdumuzda olduğu gibi ilimizde de 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde her yıl çeşitli etkinlikler yapılarak farkındalık oluşturulmaktadır. 3 Aralık 2020 yılı içerisinde planlanan etkinliklerimiz dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle toplum sağlığının korunmasına yönelik tedbirler kapsamında, toplu olarak yapılan etkinlikler iptal edilerek dijital platformlarda farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmektedir.  

Engel zihinlerde ve uzuvlarda değil, onları eksik gören kalplerdedir. Kararlı duruşları, azim ve çabalarıyla her alanda gösterdikleri başarılarıyla hepimize örnek olan özel bireylerimizin sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde değil, devletimizin sunduğu bütün imkânlarla her zaman yanlarında olduğumuzu ifade ediyor, tüm özel gereksinimli bireylerimize aileleri ile birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.” 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER