Türkiye’nin her yerinden akülü araçlar Çorum’da tamir ediliyor

Elektrik teknisyeni 62 yaşındaki Abdülkadir Terziöz, kurduğu internet sitesi ile Türkiye ve Çorum’da bir ilke imza atarak akülü araçların tamirlerini yapıyor.

Türkiye’nin her yerinden akülü araçlar Çorum’da tamir ediliyor

FATİH BATTAR

Elektrik teknisyeni 62 yaşındaki Abdülkadir Terziöz, kurduğu internet sitesi ile Türkiye ve Çorum’da bir ilke imza atarak akülü araçların tamirlerini yapıyor.

Kurduğu internet sitesi ile akülü araçların tamirini yapıyor

Karakeçili Mahallesi’nde (Karakeçili Camii yanı) kendi atölyesinde bir internet sitesi kurarak, Çorum dışında Türkiye’nin değişik illerinden kargo ile getirilen akülü araçların tamirini yapan 43 yıllık elektrik teknisyeni Abdülkadir Terziöz, Türkiye’de akülü araçların tamir ve bakımını yapan 2 servisin dışında bu işi yapan tek kişi olma özelliği taşıyor.

‘NOSTALJİK AKÜLÜ ARAÇLAR ÜRETMEK İSTİYORUM’

5 yıl önce akülü araçlara olan ilginin arttığını gördüğünü ve bu işe girmeye karar verdiğini anlatan Terziöz, Türkiye’nin her yerinden akülü araçların tamir için kendisine geldiğini söylüyor. Akülü araçların sadece tamirini değil, kumandası olmayan araçlara kumanda özelliği ve çeşitli özellikler de koyan Terziöz’ün en büyük hayali ise kendi marka akülü araçlarını üreterek, Türkiye’nin her yerine pazarlamak.

6 VOLTLUK ARAÇLARI 12 VOLTA ÇEVİRİYOR

Akülü araçlara son yıllarda ilginin arttığını belirten Terziöz; “Türkiye’de son yıllarda akülü araçlara yoğun ilgi var ve bu araçların tamir ve bakımını yapacak kişi sayısı da çok az. Ben bu konuda iddialıyım. Fabrikanın yaptığı akülü araçlara ben ilave özellikler bile katabiliyorum. Fabrika ucuza mal etmek için piyasaya 6 voltluk araçlar yapıyor. Piyasadaki araçların şu anda yüzde 90’ı 6 voltluk araçlar. Bu da çocuklara araba keyfini tattırmıyor. 6 voltluk bir aracın şarjı 15 dakika bile sürmüyor. Çok yavaş gidiyor ve çocuk büyüdükçe kullanamıyor. Bir müddet sonra araç çocuğu taşımıyor. Onun için bana gelen 6 voltluk araçları ben 12 volta çeviriyorum. Bu sayede aracın şarjı en az 1 saat gidiyor ve hızı da artıyor. Çocuklar da rahatça aracı kullanabiliyor. Kumandası olmayan araçlara kumanda takabiliyoruz. Malzeme sıkıntımız oluyor ama çözebiliyoruz.” dedi

En büyük hedefinin nostaljik akülü araçlar üreterek, Türkiye’nin her yerine kendi markasıyla satış yapmak olduğunu ifade eden Terziöz; “Bizim zamanımızda tornetler vardı. Ben de tornetlerin modern versiyonunu hayata geçirmek istiyorum.” dedi

‘BİRİKİMİMİ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İSTİYORUM’

Diğer bir hayalinin ise bu mesleği gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirten Terziöz; “Ben 62 yaşındayım. 43 yıldır elektrik ustasıyım. Benim bir birikimim var. Bu birikimimin kaybolmasını istemiyorum. Benim bu bildiklerimi insanlar kitaplardan öğrenemezler. O yüzden bildiklerimi gelecek nesillere aktarmak istiyorum.” ifadelerini kullandı

YORUM EKLE
YORUMLAR
vahit
vahit - 10 ay Önce

çocuğun akülü arabasını tamire kendisine götürdük.iyide para verdik.sonuç sıfır iyi bir usta değil düğünlere ses sistemi kiralayan birisi bu konuda uzmanlığı yok.arabaya ters bağklantı yapıp bütün devrelerini yakan usta.

öğretmen
öğretmen - 10 ay Önce

ses sistemlerinide pek becerdiği söylenemez

Erdal
Erdal - 10 ay Önce

Doğru 6 wolt luk arabayı 12 wolt çevirdi sistemi kablosu 6 wolt luk olunca arabadan duman çıktı kablolar yandı tekrar para aldı. Radyosu çalışan arabanın radyosu gitti arabayi ona götürdüğü bin pişman oldum 1000 tl ye aldigim arabaya 300 tl masraf yapıp 300 esattim valla aldığı parayı helal etmiyorum.

SIRADAKİ HABER