‘Ümmeti Yüreğinde Taşıyan Adam’ çıktı

İstanbul vaizlerinden hemşehrimiz merhum Abdulmetin Balkanlıoğlu’nun sohbetlerinden oluşan, ‘Ümmeti Yüreğinde Taşıyan Adam’ adlı kitap okurlarıyla buluştu.

‘Ümmeti Yüreğinde  Taşıyan Adam’ çıktı

RECEP MEBET
İstanbul vaizlerinden hemşehrimiz merhum Abdulmetin Balkanlıoğlu’nun sohbetlerinden oluşan, ‘Ümmeti Yüreğinde Taşıyan Adam’ adlı kitap okurlarıyla buluştu.

Halil Balkanlıoğlu ve İsmail Aydın tarafından hazırlanan ‘Abdülmetin Balkanlıoğlu Hocaefendi'nin Sohbetleri’ konulu vaaz kitabı, Rabbani Kitabevi tarafından yayımlandı.

384 sayfadan oluşan ve seçkin kitapçılarda yerini alan kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verildi:
“Hocamız hayatta iken, ne kendisini, ne de nasıl bir dava şuurunda olduğunu anlayabildik. Bunu canlı bir misal ile anlatacak olursak: Ceviz kurdu gibidir; ki kurt, gireceği kadar bir delik açarak cevizin içine girer ve onu yemeye başlar. Buraya kadarı normaldir. Fakat cevizi yedikçe şişer, karnı büyür. Yeterince yükünü tutup doyunca gitmek ister ama girdiği delikten çıkamaz. Çünkü içi yenilen ceviz kurumuş ve sertleşmiştir; o deliği genişletmek artık imkânsızdır. Oturup bekler; delikten çıkmak için tek çaresi zayıflamayı beklemektir. Aç kaldıkça zayıflar, eski cılız haline döner ve bir gün çıkar. Ama çıktığında mevsim bitmiş, ortada aç ve cılız bir kurtçuk ve içsiz bir ceviz kalmıştır.
Kimi insanlardaki para ve mal-mülk hırsı ile evliyânın, âlimlerin kıymetini bilmemesi de ceviz kurdu misâli gibidir. O hırsı yenip, ‘Artık yeter!’ dediğinde baharlar ve yazlar bitmiş olur. Geriye sadece ömrünün sonbaharı ve belki de çeşitli hastalıklar, ilaçlar ile geçirmek zorunda kalacağı, koskoca bir kara kış kalmış olur.
Biz bu çalışmamızla, kıymetini bihakkın bilemediğimiz hocamızdan dinlediğimiz, inci misali değerli sohbetlerini yazıya geçirerek istifadeye sunma yolunda bir adım attık. Bütün çalışmalarımızı rızasına muvafık kılmasını Rabb’imizden niyaz ederiz.
Bu çalışma ailesinin rızası, eski çalışma arkadaşları ve dostlarının samimî gayreti ile hayata geçirilmek istenmiş, yazıya dökülmesinden mizanpajına, kapak tasarımından baskı işlerine titizlikle takibi ile vucüd bulmuştur. Hepsine çok teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER