Yemen ve Doğu Türkistanlı ailelere yardımlar sürüyor

Doğu Türkistan’da Çin’in zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur ailelerin dramlarının bitmediğini belirten Çorum İHH Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Ak, “Doğu Türkistanlı aileler, maddi yetersizlik nedeniyle geçim sıkıntısı yaşıyor.

Yemen ve Doğu Türkistanlı ailelere yardımlar sürüyor

Doğu Türkistan’da Çin’in zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur ailelerin dramlarının bitmediğini belirten Çorum İHH Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Ak, “Doğu Türkistanlı aileler, maddi yetersizlik nedeniyle geçim sıkıntısı yaşıyor. Vakfımız İHH İnsani Yardım Vakfı da “Sıcacık Bir İyilik” sloganıyla yürüttüğü kış kampanyası kapsamında İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistanlı ailelere desteklerini sürdürüyor.” dedi.
Son olarak İHH’nın, Çorumlu hayırseverlerin de destekleriyle Küçükçekmece’de yaşayan 134 Doğu Türkistanlı aileye nakdi sosyal yardımda bulunduğunu ve yardımlardan 817 kişinin istifade ettiği belirten Cemal Ak, açıklamasına şöyle devam etti: 
“Doğu Türkistan yaklaşık iki yüz yıldır işgal altında. 1949’da Çin tarafından ilhak edilen bölgede zulüm ve hak ihlalleri devam ediyor. Doğu Türkistanlılar hala asıl vatandaş olarak kabul edilmiyor. Bölgede yaşayan Müslüman azınlıkların ibadet etmesi, başörtü takması ve sakal bırakması yasak, yerlerinden edilenlerin de toprakları işgal ediliyor.


Vakfımız İHH, 20 yıldır mazlum Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz için çalışmalar yürütüyor. İHH, yaşadıkları zulmü duyurmak için bilinçlendirme çalışmaları yapıyor ve insan hakları ihlalleri ile zorluklara karşı yardımlar ulaştırıyor.
Doğu Türkistan’a Yardım ulaştırmak için: Çorumlu hayırseverler, DOĞU TÜRKİSTAN yazıp 3072’ye SMS göndererek yapacağı 5 TL yardım ile zulüm altında yaşayan Doğu Türkistanlıların elinden tutabilir ve onlara umut olabilir.

İHH YEMEN YARDIMLARI SÜRÜYOR
İnsani krizin ölümcül boyutlara ulaştığı Yemen’de faaliyetlerini aralıksız bir şekilde sürdüren Vakfımız İHH İnsani Yardım Vakfı, Çorumlu hayırseverlerin desteklerini de mağdur ve muhtaçlara ulaştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda İHH, Yemen’deki faaliyetlerine 2 yeni projeyi daha ekledi.
Projelerin ilki vesilesiyle Sana’da savaştan etkilenen halk için 45 gün boyunca 5 bin kişiye ekmek dağıttı. İkinci proje çerçevesinde ise yine Sana’da Yemenli Daruşşakafa Yardım Kurumu’nun işlettiği ve İHH’nın destek verdiği Yemen Hasta Bakım Merkezi’nde toplam 400 kanser ve diyaliz hastasına 3 aylık gıda ve ilaç yardımı yaptı.
İHH’nın Yemen’deki faaliyetlerini sürdürebilmesi için Çorumlu hayırseverlerin destekleri de gerekiyor.
Yemen halkına destek olmak isteyen Çorumlu hayırseverler, tüm operatörlerden YEMEN yazıp 3072’ye kısa mesaj göndererek 5 TL destekte bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise Çorum İHH Ofisimize gelerek bizimle temasa geçebilirler.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER