‘Yeşilay Bisiklet Turu’na rekor katılım

Yeşilay tarafından ülke genelinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Yeşilay Bisiklet Turu’ Çorum’da ilk kez yapıldı.

‘Yeşilay Bisiklet Turu’na rekor katılım

FATİH AKBAŞ
Yeşilay tarafından ülke genelinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Yeşilay Bisiklet Turu’ Çorum’da ilk kez yapıldı.
Yeşilay Çorum Şubesi tarafından organize edilen etkinliğe katılan 450 kişi, obezite ve madde bağımlılığına karşı sağlıklı yaşama dikkat çekmek için pedal çevirdiler.

Katılımın yüksek olduğu bisiklet turu Belediye binası önünde başladı ve Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat ile daire müdürlerinin de katılımıyla fuar alanında sona erdi.
Fuar alanında yapılan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Yeşilay Derneği Çorum Şube Başkanı Türker Ejder yaptığı konuşmada Yeşilay Bisiklet Turu’nun Çorum'da ilk kez yapıldığını belirterek, yüksek katılım olduğu belirtti.

Bisiklet turu ile sağlıklı yaşam ve bağımlılıkla mücadeleye dikkat çekmeyi hedeflediklerini ifade eden Ejder, şunları kaydetti:
“Çocuklarımız gün geçtikçe şişmanlıyor. Sebebi, sürekli telefon, tablet ya da bilgisayarla vakit geçirmeleri. Spor yok, hareket yok. Yapılan araştırmaya göre cezaevindeki bir mahkum, bir çocuktan daha fazla güneş ışığına maruz kalıyor. Bizim çocuklarımız sürekli kapalı ortamda. İlimizde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve çocukların hareket etmesini sağlamak için belediyenin bisiklet yolları semt sahaları ve oyun alanlarının sayısını artırmasını talep ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise bisiklet yollarının sayısını çoğaltmak için çalışacaklarını belirterek, “Nereye bisiklet yolu yapılabilecekse yapacağız. Bundan sonra bisiklet yolları merkezimizde olacak. Çorum’u bisiklet yolları ile öreceğiz” şeklinde belirtti.
Başkan Aşgın, Belediye Halk Ekmek olarak Ramazan’dan sonra tuzsuz ekmek üretimine de başlayacaklarını dile getirerek sözlerini tamamladı.
AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu ise genç nesillerin geleceğin teminatı olduğunu ifade ederek, gençlerin sağlıklı yetişmelerinin de bundan dolayı önemli olduğunu söyledi.
Vali Mustafa Çiftçi de konuşmasında, Yeşilay'ın bisiklet turunun geçen hafta 42 ilde gerçekleştiğini hatırlatarak, “Çorum'da bu hafta düzenlediğimiz etkinliğimize 450 kişi kayıt yaptırdı. Bu vesileyle Yeşilay'ın Türkiye genelindeki 9. bisiklet turu etkinliğinde Çorum olarak katılımcı rekoru kırdık” dedi. 
Bisiklet sürmenin kendisi için büyük bir keyif olduğunu belirten Çiftçi, ortaokul ve lise yıllarında okula bisikletle gidip geldiğini ancak mülki idarede göreve başladığı günden bu yana bisiklet süremediğini kaydetti. 

Vali Çiftçi, organizasyonun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
Vali Çiftçi ayrıca etkinliğe katılan bir vatandaşa ait 1970 model bir bisikletle de tur attı. 
Programın sonunda ise bisiklet turuna katılanlara kura ile yemek ve akaryakıt çekleri, züccaciye malzemeleri ile 2 adet de bisiklet hediye edildi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER