Yeşilay’dan öğretmenlere uyarı

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenleri kutlayan Yeşilay Çorum Şube Başkanı Dr. İsmail Türker Ejder, sigara konusunda da uyarılarda bulundu.

Yeşilay’dan öğretmenlere uyarı

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenleri kutlayan Yeşilay Çorum Şube Başkanı Dr. İsmail Türker Ejder, sigara konusunda da uyarılarda bulundu.

“Bir milletin gelişmesinde ve sağlam temellere oturmasında en büyük rol öğretmenlerimizindir. Onların üzerimizdeki haklarını ödemememiz imkânsızdır.” diyen Ejder, Yeşilay olarak mücadelelerinde en büyük desteği öğretmenlerden aldıklarını ifade etti. Sigara konusunda öğretmenlerin daha dikkatli olmalarını isteyen Yeşilay Çorum Şube Başkanı Dr. Ejder, şunları söyledi: “Öğretmenlerimizin desteği olmasa bu yolda başarılı olamayız. Ancak bir konu var ki, sigara bağımlılığıyla yaptığımız mücadelede bize zarar veriyor. Üzülerek ifade edeyim ki, bina içinde sigara içmek yasak olduğu için pek çok okulda sigara bağımlısı öğretmenlerimiz okul bahçe kapısının hemen dışında sigara içiyorlar. Bunun iki türlü zararı oluyor. Öncelikle öğretmenlerimiz öğrencilerinin birer rol modelidir. Bu gerçeği hiçbir öğretmenimiz inkâr edemez. Bir ilkokul veya ortaokul öğrencisi yerine kendinizi koyunuz ve öğretmeninizi sigara içerken görüyorsunuz. Ne düşünürsünüz o an. Önce öğretmeninin daha önce sigara ile ilgili söylediklerini sorgular ve ‘zararlı olsa ögretmenim içmezdi’ diye düşünür sanırım. Sonra büyümekle sigara içmek arasında bağ kurup ‘ben de büyüyünce sigara içeceğim’ der. Bunlar çocuklarımızın öğretmenlerini sigara içerken görmelerinin zararları. İkinci olarak sigarasını yeni içen öğretmenimiz sınıfa girip derse devam edecektir. Ne yazık ki sigaranın son nefesini verince ögretmenimizin akcigerleri tamamen temizlenmemiştir. Sigaradan sonra bir saat boyunca solunum yoluyla 30 veya 40 çocuğumuzun bir arada olduğu sınıfın havasını, dolayısıyla çocuklarımızı zehirleyecektir. 
Yeşilay olarak biz öğretmenlerimizin okul mesaisi boyunca çocuklarımızın sağlığı için sigara içmemelerini, çok sevdiklerine emin olduğumuz öğrencilerine güzel örnek olmalarını, yavrularımızın gün boyu oturdukları sınıfların  havasının daha sağlıklı ve temiz kalmasına katkıda bulunmalarını istiyoruz.
Çorum'da 13 yaş altı çocuklarımızda sigara içme oranının %10 gibi korkunç bir rakama ulaştığı göz önüne alınırsa, bu konunun önemi daha iyi anlaşılır sanırım.
Sağlıklı bir gelecek ancak bilinçli öğretmenlerimizin sayesinde olacaktır.”       

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cüvere
Cüvere - 2 yıl Önce

Valilik binasının çalışanları valilik binasının önünde sigara içiyor.Keza belediye binasının önünde belediye çalışanları sigara içiyor.Milli eğitim lojmanlarının önünde özel lise öğrencileri sigara içiyor.Örnekleri çoğaltabiliriz.Öğrenciler istediği yerden sigara alabiliyor. Şimdi kim ne yapıyor?Yeşilay cemiyeti başkanı öğretmenlere uyarıda bulunuyor.Siz işinize bakın.

SIRADAKİ HABER